1

Temat: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

W przedmiarze było -jedno.obm.- kpl i ilość - 1. Wykonawca w swym Kosztorysie wpisał -  jedno.obm.- m2, a ilość- 194. Oczywiście podał cenę jednostkową w tym układzie za m2.

Co dalej - poprawić czy odrzucić ? . A może już był poruszany takowy problem.

To po pierwsze.

Po drugie - w innej pozycji zapodał inny KNR z innym opisem. Jednostki obmiarowe i ilości się zgadzają.

Przyznam, że w świetle orzeczeń KIO, nie wiem co zrobić. Macie jakieś pomysły ??

2

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

Żadnych koncepcji, pomysłów ??

3

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

1. da się poprawić, masz cenę jednotkową
2. Możesz poprawić omyłkę polegającą na wskazaniu w kosztorysie ofertowym numerów KNR innych niż w przedmiarze robót. Omyłki polegające na powieleniu pozycji w kosztorysie oraz podaniu błędnego obmiaru co do zasady możesz poprawić. Musisz jednak przeanalizować, czy taka zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na treść oferty oraz czy posiadasz wszystkie dane niezbędne do dokonania zmian.

4

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

Marcel napisał/a:

1. da się poprawić, masz cenę jednotkową
2. Możesz poprawić omyłkę polegającą na wskazaniu w kosztorysie ofertowym numerów KNR innych niż w przedmiarze robót. Omyłki polegające na powieleniu pozycji w kosztorysie oraz podaniu błędnego obmiaru co do zasady możesz poprawić. Musisz jednak przeanalizować, czy taka zmiana nie będzie miała istotnego wpływu na treść oferty oraz czy posiadasz wszystkie dane niezbędne do dokonania zmian.

Dzięki. Tak, ale przy innych KNR cena jednostkowa mogłaby ulec zmianie, a wyk. ceny już zmienić nie może.  I w jednym przypadku i w drugim skłaniam się, niestety, do odrzucenia oferty.

5

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

A dlaczego ceny zmienić nie może?

6 (edytowany przez Darek W. 2011-04-19 12:38:59)

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

Marcel napisał/a:

A dlaczego ceny zmienić nie może?

A może ? W ofercie?. Przy pn., to nie negocjacje. Zdecydowanie nie..

7

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

widziałam kiedyś przedmiar gdzie kpl. 1 stanowiła pozycja remont klatki schodowej to zależy co zostało zamienione z kpl. na m2 może zrobił dobrze ?

8

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

myszy1953 napisał/a:

widziałam kiedyś przedmiar gdzie kpl. 1 stanowiła pozycja remont klatki schodowej to zależy co zostało zamienione z kpl. na m2 może zrobił dobrze ?

No właśnie z kpl zmienił na m2.

9

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

Oj, spokojnie, możecie pobłądzić jeszcze bardziej.

Marcel napisał/a:

1. da się poprawić, masz cenę jednotkową
2. Możesz poprawić omyłkę polegającą na wskazaniu w kosztorysie ofertowym numerów KNR innych niż w przedmiarze robót.   
A) Omyłki polegające na powieleniu pozycji w kosztorysie oraz   B) podaniu błędnego obmiaru co do zasady możesz poprawić.

1+2+A. Mam bardzo poważne wątpliwości. Ponadto może być lepiej nie poprawiać.
B) Tak z tym zgoda.

10

Odp: Kosztorys ofertowy-poprawić czy odrzucić ?

Darek W. napisał/a:

Macie jakieś pomysły ??

Ja mam: oba przypadki rozbieżności ze specyfikacją ponownie przeanalizować na ile są one istotne, czy na pewno oferują co innego, czy jedynie inaczej zapisano ten sam przedmiot.

Ogólne zasady są mniej więcej takie:
- nie pilnuje się nakładów rzeczowych i zadanych pozycji katalogowych, a jedynie opisy robót z nimi związane
- w opisach powinny być tylko elementy istotne dla przedmiotu zamówienia, więc nieistotne należałoby zignorować (nieistotna może być na przykład technologia wykonania)
- można używać określeń równoważnych (np. płot i ogrodzenie drewniane może oznaczać to samo)
- pierwszeństwo mają zasady określone w specyfikacji (oby sensowne).
Ponadto proponuję uznać odmienne sposoby wyceny tej samej roboty (inwentaryzacja 1 kompletu ogrodzenia może być dokładnie to samo co 4 odcinków płotu dokoła placu).