1

Temat: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

Witam wszystkich, szczególnie serdecznie startujących w przetargach
zwracam się do was z pytaniem na jakie Problemy napotykacie ubiegając się o przetarg?

Prowadzę firmę zajmującą się utrzymaniem czystości w obiektach i poważnie myślę o startowaniu w przetargach. Jednak zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa sprawa.

Dlatego chciałbym się dowiedzieć na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać, jakie macie największe Problemy ze zdobywaniem przetargów?

Ze swojej strony, jako wzbogacenie wypowiedzi, mogę dodać, że znajomy strasznie narzeka na tzw. ustawione przetargi. Korzysta z serwisu, który przysyła mu informacje o ogłaszanych przetargach i zanim dojdzie do zapisów w specyfikacji i zorientuje się, że coś jest nie tak, to mija sporo czasu. Mówi, że najchętniej nie otrzymywałby takich informacji, a instytucje które nagminnie ustawiają przetargi powinny być jakoś ?piętnowane?. Kiedyś startował w takich przetargach, myślał że jednak można coś uzyskać, ale teraz twierdzi, że to była strata czasu. Czyli pierwsza przestroga ? unikać ustawionych przetargów.

Prosiłbym o wszelkie uwagi, komentarze i odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jaki masz największy problem w procesie ubiegania się o przetarg?
2. Czy radzicie korzystać z usług doradców zajmujących się zamówieniami publicznymi, czy jednak próbować swoich sił?
3. Jaki serwis polecacie jako źródło informacji o przetargach, jakie macie Problemy z wyszukiwaniem informacji?
4. Czy można gdzieś znaleźć tylko sprawdzone informacje o przetargach tzn. bez ustawianych przetargów?

Ten post może posłużyć wszystkim chcącym startować w przetargach, więc proszę wpisywać jak najwięcej problemów, które napotykacie. Ponarzekajmy sobie trochę;)

2

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

1. wredni Wykonawcy. Siedzi sobie Z cicho pod miotłą a tu taki nieprzystosowany Wykonawca składa ofertę. Nie przeczytał ze zrozumieniem ustawy, oferta jest źle przygotowana, zawiera błędy (dobrze, jeśli tylko w obliczeniach), na zapytania odpowiada w sposób niezrozumiały... koszmar. A mówi się, że tylko zamawiajacy są niedoskonali...
2. A stać Cię na takowych? Jeśli masz wolne środki, to może lepiej przeznacz je na szpital jakiś, albo ośrodek kulturalny... korzyść i zadowolenie gwarantowane!
3. www.uzp.gov.pl albo w sprawach bardziej skomplikowanych www.sejm.gov.pl w zakładce prawo można znaleźć ciekawe informacje
4. To są jeszcze gdzieś ustawiane przetargi? Kolego, OBRAŻASZ NAS, ZAMAWIACZY!!

3

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

no no kolego ustawiane przetargi - obraza!!!

4

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

exoclean napisał/a:

Czyli pierwsza przestroga ? unikać ustawionych przetargów.

Dokładnie, zgadzam się z Tobą, należy takich przetargów unikać. Jeżeli w ogłoszeniu o zamówieniu  w pozycji: "PRZETARG USTAWIANY", jest zaznaczone "TAK",  to nie ma sensu do niego przystępować.

5

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

To oznacza, że ja mam jakiś inny dostęp do ogłoszeń... Nie mam pozycji "Przetarg ustawiany". Szkoda.

6

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

MIRAS napisał/a:
exoclean napisał/a:

Czyli pierwsza przestroga ? unikać ustawionych przetargów.

Dokładnie, zgadzam się z Tobą, należy takich przetargów unikać. Jeżeli w ogłoszeniu o zamówieniu  w pozycji: "PRZETARG USTAWIANY", jest zaznaczone "TAK",  to nie ma sensu do niego przystępować.

Chyba, że jesteś tym wykonawcą, podanym w ogłoszeniu, pod pozycją: WYKONAWCA, POD KTÓREGO USTAWIONO PRZETARG.

7

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

Chyba właśnie wpadłem na trop ustawionego przetargu. Niestety od wczoraj leżę w szpitalu i to co serwowali wczoraj na obiad i kolację woła o prokuratora wink   ...  od personelu dowiedzałem sie że od dzis jest zmiana firmy cateringowej więc może jednak przedwczesnie podejrzewałem o ustawkę , Pozdrawiam

8

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

... zdrowia życzymy smile

9

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

joanna99 napisał/a:

Chyba, że jesteś tym wykonawcą, podanym w ogłoszeniu, pod pozycją: WYKONAWCA, POD KTÓREGO USTAWIONO PRZETARG.

No tak, zapomniałem że w ogłoszeniu jest jeszcze ww. pozycja. W końcu w ZP obowiązuje zasada jawności. Jeśli zatem w ogłoszeniu w pozycji: "PRZETARG USTAWIANY", jest zaznaczone "TAK", to należy rónież wypełnić pozycję "WYKONAWCA POD KTÓREGO USTAWIONO PRZETARG".

10

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

Widzę, że urządziliście sobie lincz. Miałem na myśli serwis, który analizuje wstępnie przetargi i może zamieścić adnotację, że dany przetarg jest "ustawiony".

W sferze ustawianych przetargów nie mogę się wypowiedzieć jako praktyk, ale w wiązku z faktem, że interesuje się tym tematem rozmawiam z każdym kto miał styczność z przetargami kiedy tylko mam ku temu okazje. Dziś słyszałem że one nie są do końca ustawiane. Zamawiajacy umieszcza w SIWZ określone zapisy dotyczące wymogów np. oprogramowania ze względu na fakt, że nie chce aby nowe programy, które zamierza kupić odbiegały od tego na czym już pracuje - całe środowisko oprogramowania musi ze sobą współpracować. Dlatego zawiera takie zapisy, aby wybrać akurat to czego potrzebuje. Jednak jest zobligowany ustawą i nie możetego konkrenie wskazać.

Druga kwestia jaka stanowi problemy z pozyskiwaniem przetargów to brak wiedzy nt. przepisów. Taki przedsiębiorca nie może konkurować z firmą, którą stać na prawnika/doradzce, który czuwa nad ofertą od momentu jej powstania, aż do podpisania umowy.

Poszukuję dalej, będę umieszczał wszystko czego się dowiem. Zachęcam do dyskusji.

11

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

Normalnie dzieje się tutaj więcej niż na większości portali poświęconych piłce nożnej...

Ruch transferowy żaden a tu, takie rewelacje!

Sezon ogórkowy w ZP?:>

12

Odp: Problemy z pozyskiwaniem przetargów/startowaniem w przetargach

exoclean napisał/a:

Widzę, że urządziliście sobie lincz.

Zasłużyłeś sobie smile

exoclean napisał/a:

Miałem na myśli serwis, który analizuje wstępnie przetargi i może zamieścić adnotację, że dany przetarg jest "ustawiony".

Nie ma takich serwisów. Za samo umieszczenie na dowolnej stronie informacji o tym, że mój przetarg jest ustawiony podaję sprawę do sądu o pomówienie   

exoclean napisał/a:

W sferze ustawianych przetargów nie mogę się wypowiedzieć jako praktyk, ale w wiązku z faktem, że interesuje się tym tematem rozmawiam z każdym kto miał styczność z przetargami kiedy tylko mam ku temu okazje. Dziś słyszałem że one nie są do końca ustawiane. Zamawiajacy umieszcza w SIWZ określone zapisy dotyczące wymogów np. oprogramowania ze względu na fakt, że nie chce aby nowe programy, które zamierza kupić odbiegały od tego na czym już pracuje - całe środowisko oprogramowania musi ze sobą współpracować. Dlatego zawiera takie zapisy, aby wybrać akurat to czego potrzebuje. Jednak jest zobligowany ustawą i nie możetego konkrenie wskazać.

To się nazywa "opis przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję" Jest na to artykuł, nie tylko w Pzp, ale także w kk

exoclean napisał/a:

Druga kwestia jaka stanowi problemy z pozyskiwaniem przetargów to brak wiedzy nt. przepisów. Taki przedsiębiorca nie może konkurować z firmą, którą stać na prawnika/doradzce, który czuwa nad ofertą od momentu jej powstania, aż do podpisania umowy.

zapewniam Cię, że może. Przy obecnym stanie prawa Wykonawca może złożyć wadium i formularz oferty - do uzupełnienia reszty zostanie wezwany 

exoclean napisał/a:

Poszukuję dalej, będę umieszczał wszystko czego się dowiem. Zachęcam do dyskusji.

tia...