1

Temat: projekt budowlany

Czy do szcowania wartości zamówienia, którego przedmiotem jest usługa wykonania projektu budowlanego stosuje się  metody obliczania planowanych kosztów prac projektowych z rozporządzenia min. infrast.  Jeżeli nie stosuje się rozporządzenia to jak można taką usługę wycenić?

2

Odp: projekt budowlany

Ustawa wyrażnie w art. 33 sugeruje szacowanie na podstawie rozporządzenia.
Nie stosując rozporządzenia koszt prac projektowych ja potrafiłbym przewidywać na parę innych sposobów (raczej nie do formalnego określenia wartości zamówienia):
- przez amalogię do znanych cen podobnych prac (ewentualnie prorcjonalnie do wartości robót budowlanych)
- jako ułamek (zwykle rzędu 2-4%) wartości robót budowlanych
- przez skorzystanie z gotowych wytycznych (cenników) funkcjonujących w środowisku projektantów
- prosząc o wycenę praktykującego projektanta lub zespołu ( smile )

3

Odp: projekt budowlany

Dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości wynikają stąd że art. 33 mówi o zastosowaniu rozporządzenia gdy przedmiotem zamówienia jest: a) wykonanie robót budowlanych w rozumieniu Prawa budowlanego, b) zaprojektowanie i wykonanie RB w rozumieniu Prawa budowlanego czyli tzw. projektuj i buduj. Ja natomiast chcę tylko zlecić projekt. Nie mam tak dużego doświadczenia więc nie wiem czy do usługi można/należy per analogia stosować rozporządzenie, a może wcale nie trzeba. Twoje stanowisko Hubal jest jasne. Może ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia, doświadczenia w tym względzie? Sprawa jest bardzo pilna.