1

Temat: PRZETARG OGRANICZONY

jak interpretować wskazany termin na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w PRZETARGu określony w art. 49 ust. 1 słowami "(...) być krótszy niż 15 dni od dnia ogłoszenia."
PO to tryb udzielenie zamówienia, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogloszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udzialu w PRZETARGu. Posiłkuję się analogią do art. 43 ust. 1, który określa termin na skladania ofert w trybie PN, "(...)w terminie nie krótszym niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu(...)". Natomiast z art. 49.1 nie wynika jednoznacznie by,  termin ten liczył się albo od dnia przekazania ogłoszenia, albo od dnia publikacji ogłoszenia (vide art. 180 ust. 3 pkt. 1). Jak w taki razie dochować terminu 15 -to dniowego na skladanie wniosków?

2

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

w art. 49.1 chodzi o 15 dni od publikacji ogłoszenia, czyli ok. 25 dni od przekazania

3

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

"...Dniem ukazania się ogłoszenia jest w tym przypadku dzień zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej (zgodnie z art. 40 ust. 1), przy czym zamieszczenie to nie może nastapić przed dniem przekazania ogłoszenia do publikacji Prezesowi UZP (art. 40 ust. 6 pkt. 1)..."

"Prawo Zamówień Publicznych - Komentarz" - Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Warszawa 2006

4

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

...być krótszy niż 15 dni od dnia ogłoszenia."

proszę zauważyć, że ustawodwca w tym przepisie nie określił od kiedy ma biec te 15 dni bowiem nie użyto pojęcia "publikacji" lub "ukazania się" tak jak w wskazanych wyżej przypadkach 43.1 czy 180.3.1.

Jacku, sorki Twój przykład "o dniu ukazania się" pozostaje bez związku z problemem który poruszam. Ja pytam od kiedy mam liczyć 15 dni na składania wniosków o dopuszczenie:
1. od przekazania do publikacji ogłoszenia Prezesowi UZP,
2. od dnia ukazania sie ogłoszenia
- bo jak czytam 49.1 (tłusty cytat powyżej) jest tylko napisane "od dnia ogłoszenia",
z tego przepisu (art. 49.1) nie wynika to wprost dla liczenia terminów, jak w przypadku PN art. 43.1

Piotrze, ja nie wiem o co "chodzi" ustawodawcy, ja powinnam mieć jasno i czytelenie napisane, tak jak w przywołanym przykładzie na liczenie terminów w PN - 43.1.
Czyżby kolejna luka ..?:(

5

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

Norko, "dzień ukazania się" nie może być wczesniejszy od dnia przekazania ogłoszenia Prezesowi UZP, czyli np. jeżeli dzisiaj przekazuję ogłoszenie Prezesowi UZP, to najwczesniej dzisiaj powinienem zamieścić ogłoszenie na stronie internetowej oraz w swojej siedzibie, czyli od dnia ogłoszenia (siedziba, internet) powinien biec termin 15 dniowy na składanie wniosków...tak to własnie zrozumiałem z "komentarza"... No, chyba, że jestem w błędzie...

6

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

dziekuję Jacku,
uznajmy, że na tę chwilę jest to najbardziej logiczne wytłumaczenie, choć zapisy szczególne dotyczą PN. smile

pozdrawiam

7

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

hmmmm....... Ale przytoczone przeze mnie zapisy z "komentarza" dotyczą .... przetargu ograniczonego. Serio, serio smile (str. 217-218)

8

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

Piotrek powołał się prawdopodobnie na komentarz Czajkowskiego z 2006 - wydanie II, str. 160 pkt. 1 komentarzy, z którego dowiadujemy się, że termin biegnie od dnia publikacji.

Nadal nie rozumię dlaczego nie można było czytelnie skonstruować przepisu:(

ale jest forum... tutaj mozna się wiele dowiedzieć.

dzięki

9

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

...a ustawa mówi, że od dnia ogłoszenia, a nie publikacji... smile

10

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

nora4 napisał/a:

Piotrek powołał się prawdopodobnie na komentarz Czajkowskiego z 2006 -

A nie, to był mój własny komentarz.
Dzień ogłoszenia to dzień jego zamieszczenia/publikacji itp.
Fakt, mozna by dodać słowo "publikacji", ale i tak wychodzi na to samo.

11

Odp: PRZETARG OGRANICZONY

a no właśnie Piotrusiu, dziekuję Ci,
fakt można było... ale można będzie jeszcze, mam nadzieję wink