1

Temat: Stały kurs euro - zawsze?

Witam,
czy jeśli udzielam zamówienia publicznego bez zastosowania pzp (wartość poniżej 14000 euro), to czy podczas przeliczania wartości muszę stosować Stały kurs euro, czy mogę użyć średniego kursu euro NBP z dnia kiedy wypisuję wniosek o zamówienie?

2

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Oczywiście że euro  - 3,839

3

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Dziękuję za odpowiedź.
A mam jeszcze jedno pytanie w temacie: ustalam wartość dotychczas poniesionych kosztów i muszę między innymi podać równowartość w euro.
Skoro od tego roku mamy nowy kurs euro, to czy mam użyć jego do przeliczenia, czy wartość ustalić o kurs euro z przed 3 lat (wtedy podpisywaliśmy umowę)?

4

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Ustalasz wartość szacunkową teraz, więc 3,839.

5

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Źle mnie zrozumiałaś. Nie ustalam teraz wartości szacunkowej, tylko muszę podać wartość dotychczas poniesionych kosztów w euro. A skoro umowa z przed 3 lat, to jaki przelicznik? Aktualny, czy ten z okresu kiedy podpisywaliśmy umowę?

6

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

eMichal napisał/a:

Źle mnie zrozumiałaś. Nie ustalam teraz wartości szacunkowej, tylko muszę podać wartość dotychczas poniesionych kosztów w euro.

A w jakim celu?

7

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Z jakim obowiązkiem z PZP ma to związek,  sprecyzuj ?

8

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Kurs 3,839 jest podstawą przeliczania wartości zamówień publicznych.

9 (edytowany przez eMichal 2010-03-10 09:46:44)

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

joanna99 napisał/a:
eMichal napisał/a:

Źle mnie zrozumiałaś. Nie ustalam teraz wartości szacunkowej, tylko muszę podać wartość dotychczas poniesionych kosztów w euro.

A w jakim celu?

W celu "Protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia o wartości nie przekraczającej 14000 Euro", gdzie jeden z punktów mówi o wartości dotychczas poniesionych kosztów.
Podpisujemy nową umowę i muszę podać koszty umowy poprzedniej.

10

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

To wasz jakiś wewnętrzny protokół ?
Moim zdaniem tutaj powinieneś podać  po kursie z dnia podpisania umowy, bo na tyle  po przeliczniu zawarłeś umowę w PLN.

11 (edytowany przez joanna99 2010-03-10 12:35:12)

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Piszesz o dwóch pojęciach: wartość poniesionych kosztów i wartość poprzedniej umowy.
Jaki jest zapis w tym protokole?
Jeśli jest to wartość dotychczas poniesionych kosztów, to tak jak pisze gladiq, bo to może nie mieć nic wspólnego z wartością zamówienia publicznego.
Jeśli jest to wartość poprzedniej umowy, to jest to wartość poprzedniego zamówienia publicznego.

12

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

joanna99 napisał/a:

Piszesz o dwóch pojęciach: wartość poniesionych kosztów i wartość poprzedniej umowy.

To jest jedno i to samo. Wartość poprzedniej umowy to wartość dotychczas poniesionych kosztów.
gladiq miał rację - muszę wyliczyć z kursu z tamtego okresu. W zasadzie to nie mogę obliczyć po obecnym kursie czegoś, co miało inną wartość 3 lata temu. Obliczyłem wg. kursu z dnia podpisania umowy, co tak naprawdę zawyżyło wartość, bo kurs podczas trwania umowy zmieniany był 2 razy (koniec 2007 i początek 2010 roku), czyli ogólnie musiałbym przeliczać 3 okresy:
1 - od marca do grudnia 2007
2 - od stycznia 2008 do grudnia 2009
3 - od stycznia 2010 do marca 2010
a chyba nie miałoby to sensu.

gladiq -> tak, to wewnętrzne rozporządzenie. Musimy mieć protokół to wszystkich wydatków, dla których podpisujemy umowę.

13

Odp: Stały kurs euro - zawsze?

Jeśli sprawa jest oparta o wewnętrzne regulacje (regulaminy), to one powinny regulować stosowne szczegóły i formalnie nie jest uzasadnione uwzględnianie jakichkolwiek przepisów prawa zamówień publicznych. Autor rozliczeń, o których mowa w tym wątku, ma oczywiście prawo korzystania z Pzp (według własnego uznania), lecz pierwszeństwo mają zasady wewnętrzne i nic nam do nich.