1

Temat: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Przyznam szczerze, że do tej pory zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej nie umieszczałem w nim np. wykazu oświadczeń lub  dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu (wszak art. 41 nic o tym nie wspomina).
Z kolei wypełniając druk ZP 400 jest punkt o nazwie "Informacja o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Z kolei art. 40.6.2 "mówi" o tym, że ogłoszenie zamieszczane w siedzibie zamawiającego i na stronie internetowej nie może zawierać informacji innych niż zamieszczone w BZP.

Do tej pory zwrot "innych" traktowałem w ten sposób, że np. nie możemy w ogłoszeniu, które zamieszczamy na tablicy ogłoszeń lub publikujemy na stronie internetowej zamieścić np. innych warunków udziału w postępowaniu niż te, które zostały zamieszone w Biuletynie.

Czy jeżeli w ogłoszeniu, które zamieszczam w siedzibie zamawiającego (na tablicy ogłoszeń) i stronie internetowej nie zamieszczę informacji o wykazie oświadczeń i dokumentów (takie informacje zamieszczam w BZP) łamię zapis art. 40.6.2?

2

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Tak

3

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

smile

4

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

lolilap napisał/a:

smile

chyba sad

5

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Dlaczego chyba? - oczywiście że tak

6

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Skoro Apollo łamie zapis art. 40.6.2, to:

a) tak smile, czy
b) tak sad

7

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

no tak

8

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

No to mnie nastraszyliście.
Tylko dlaczego ustawodawca nie uwzględnił w art. 41 takiego punktu jaki jest w art. 36.1.6.
Więc nie do końca się z Wami zgadzam, że postąpiłem nieprawidłowo. Ważniejszy jest chyba zapis ustawy niż wzór druku ZP 400.
Czy mam przez to rozumieć, że lepiej w mojej sytuacji byłoby nie wypełniać odpowiedniego miejsca w druku ZP 400? Jednak czy takie ogłoszenie by przeszło? Czy w końcu oznacza to, że powinienem takie informacje umieścić w BZP, w siedzibie zamawiającego i stronie internetowej?

Z drugiej strony  informacje o oświadczeniach i dokumentach zostały zamieszczone w siwz, która również była na stronie internetowej pod ogłoszeniem. Żaden z wykonawców nie oprotestował wadliwego, Waszym zdaniem ogłoszenia, więc chyba nie ma się czego bać?

9

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Apollo napisał/a:

1. Tylko dlaczego ustawodawca nie uwzględnił w art. 41 takiego punktu jaki jest w art. 36.1.6.
2. Czy mam przez to rozumieć, że lepiej w mojej sytuacji byłoby nie wypełniać odpowiedniego miejsca w druku ZP 400?
3. Jednak czy takie ogłoszenie by przeszło?
4. Czy w końcu oznacza to, że powinienem takie informacje umieścić w BZP, w siedzibie zamawiającego i stronie internetowej?
5. Z drugiej strony  informacje o oświadczeniach i dokumentach zostały zamieszczone w siwz, która również była na stronie internetowej pod ogłoszeniem. Żaden z wykonawców nie oprotestował wadliwego Waszym zdaniem ogłoszenia,
6.  więc chyba nie ma się czego bać?

1. Zasadne pytanie - ale to nie zmienia faktu że  złamałeś przepis art. 40.6.2.
2. Ja bym tak tego nie rozumiał.
3. Spróbuj.
4. Tak.
5. To o niczym nie przesądza.
6. Bez komentarza.

10

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Miras, a jakie mogą być konsekwencje dla zamawiającego, który winny jest takiego przewinienia?

11

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Faktem jest, że ogłoszenie o zamówieniu (BZP, www, siedziba) powinno zawierać wykaz dokumentów. Potwierdzenie powyższego poglądu znajdujemy m.in. w orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 28 października 2008 r. (KIO/UZP 1112/08), w którym Izba wskazała, że: ?Warunki udziału w postępowaniu i dokumenty, które wykonawcy mają przedstawić w celu potwierdzenia ich spełniania, muszą być jasno określone w ogłoszeniu o zamówieniu i specyfikacji, i nie można domniemywać postawienia jakiegokolwiek warunku udziału w postępowaniu wbrew brzmieniu tych dokumentów?.

Niezgodność jednego ogłoszenia z treścią drugiego ogłoszenia może skutkować naruszeniem zasad przejrzystości i równego traktowania wykonawców, ponieważ w większości przypadków wykonawca podejmuje decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu po zapoznaniu się z treścią danego ogłoszenia.     Z akcentem na MOŻE (nie musi).

Konsekwencje: naruszenie dyscypliny finansów publicznych

USTAWA z dnia 17 grudnia 2004 r.o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z dnia 25 stycznia 2005 r.):

Art. 17. 1. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest udzielenie zamówienia publicznego:

4)   z innym, niż wymienione w pkt 1-3, naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych, jeżeli naruszenie to miało wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Do kontrolującego będzie należała ocena, czy to naruszenie miało wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

12

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

A ja za bardzo nie rozumie, po co utrudniać sobie życie i tworzyć własne jakieś tam ogłoszenia, analizować art. 41, zastanawiać się czy jakiś ................ [czytaj  mundry smile)] nie złoży nam na to protestu.
A czy nie jest prościej, umieścić kopię ogłoszenia z Biuletynu/TED-a na własnej stronie ? czy to jest błędne??

13

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

darek napisał/a:

czy to jest błędne??

Nie to nie jest "błędne".

14

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

no właśnie - jaki jest cel, wymyslać wlasne ogłoszenia i analizować czy sa zgodne z ustawą?? Lepiej w tym czasie wypić spokojnie kawke:)

15

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

A ja uważam, że w większości przypadków wykonawcy podejmują decyzję o przystąpieniu do przetargu po zapoznaniu się z zapisen specyfikacji.
Ale jeżeli mówimy już o narusazeniu przepisu, to jakoś trudno mi sobie wyobrazić, aby takie uchybienie miało wpływ na wynik postępowania.

16

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

Apollo napisał/a:

to jakoś trudno mi sobie wyobrazić, aby takie uchybienie miało wpływ na wynik postępowania.

... a ja potrafie sobie wyobrazić - ale to kwestia subiektywna wink

17

Odp: Zgodność zamieszczanych ogłoszeń

darek napisał/a:

A ja za bardzo nie rozumie, po co utrudniać sobie życie i tworzyć własne jakieś tam ogłoszenia, analizować art. 41, zastanawiać się czy jakiś ................ [czytaj  mundry smile)] nie złoży nam na to protestu.
A czy nie jest prościej, umieścić kopię ogłoszenia z Biuletynu/TED-a na własnej stronie ? czy to jest błędne??

też tak robię. i jest oki. nik i rio przeszedłem i nie było zastrzeżeń.