1

Temat: Zatrudnienie lekarza

SPZOZ chce zatrudnić na umowę zlecenie lekarza specjalistę. Z jednego ze szkoleń jak przez mgłę pamiętam,że była mowa o konieczności zastosowania ustawy Pzp. Radca prawny twierdzi,że działamy jedynie w oparciu o ustawę o ZOZ, która mówi m. in.:

Art. 35. 1. Organy, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1-3 oraz samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej mogą udzielać zamówienia na świadczenia zdrowotne, zwanego dalej "zamówieniem":
  1)   niepublicznemu zakładowi opieki zdrowotnej, w zakresie zadań określonych w statucie tego zakładu;
  2)   osobie wykonującej zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
  2a)  grupowej praktyce lekarskiej i grupowej praktyce pielęgniarek, położnych prowadzącym działalność na zasadach określonych w przepisach odrębnych;
  3)   osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, która dysponuje lokalem oraz aparaturą i sprzętem medycznym, odpowiadającymi wymaganiom przewidzianym dla zakładów opieki zdrowotnej, oraz spełnia warunki określone w przepisach o działalności gospodarczej.
2. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, zwane dalej "przyjmującym zamówienie", przyjmując zamówienie zobowiązują się do wykonania zadań publicznego zakładu opieki zdrowotnej w zakresie udzielonego zamówienia i na zasadach określonych w umowie, a udzielający zamówienie do zapłacenia ze środków publicznych za wykonanie zamówienia. Przyjmujący zamówienie nie może wykonywać udzielonego zamówienia przez osobę trzecią, chyba że umowa o udzielenie zamówienia stanowi inaczej.
3. Do zamówień, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.
4. Do przyjmującego zamówienie stosuje się przepisy art. 33 i 34.
5. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń w zakresie udzielonego zamówienia ponoszą solidarnie udzielający zamówienie i przyjmujący zamówienie.
6. Przyjmujący zamówienie podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie, o którym mowa w ust. 5.
7. (uchylony).
8. Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii samorządów zawodów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w ust. 6, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę specyfikę wykonywanego zawodu oraz zakres realizowanych zadań.
Art. 35a. 1. Umowę o udzielenie zamówienia zawiera się na czas udzielania określonych świadczeń zdrowotnych lub na czas określony, na podstawie wyników przeprowadzonego konkursu ofert na udzielenie zamówienia. W pracach komisji konkursowej ma prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciel właściwego, ze względu na rodzaj świadczeń zdrowotnych objętych zamówieniem, samorządu zawodu medycznego, jeżeli do konkursu przystąpi osoba, o której mowa w art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3.
2. Umowa o udzielenie zamówienia zawarta zostaje z chwilą podpisania jej przez obie strony. Wymaga ona formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy oraz wprowadzania nowych postanowień do umowy niekorzystnych dla udzielającego zamówienia, jeżeli przy ich uwzględnieniu zachodziłaby konieczność zmiany treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru przyjmującego zamówienie, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy.
4. Zmiana umowy, dokonana z naruszeniem przepisu ust. 3, jest nieważna.
5. Umowa, o której mowa w ust. 1, ulega rozwiązaniu:
  1)   z upływem czasu, na który była zawarta;
  2)   z dniem zakończenia udzielania określonych świadczeń zdrowotnych;
  3)   wskutek oświadczenia jednej ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w przypadku gdy druga strona rażąco narusza istotne postanowienia umowy.
6. Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii organów samorządów zawodów medycznych określi, w drodze rozporządzenia:
  1)   konieczne elementy umowy o udzielenie zamówienia oraz minimalny czas, na który umowa może być zawarta;
  2)   tryb ogłaszania konkursu ofert, zakres ofert, tryb ich składania, sposób przeprowadzania konkursu oraz szczegółowe zasady i tryb zgłaszania i rozpatrywania skarg i protestów dotyczących tych czynności.

Wg zapisu art. 35 ust. 3 ustawy o ZOZ nie stosujemy w takim wypadku ustawy Pzp. Co sądzicie na ten temat?

2

Odp: Zatrudnienie lekarza

jestescie publicznym czy niepublicznym (np sp zoo) zozem?

3

Odp: Zatrudnienie lekarza

Publicznym.

4

Odp: Zatrudnienie lekarza

jesli jesteście publicznyn zozem to w tym temacie stosujesz ustawe o zoz-ach a dokładniej art. 35 + 35a tejże na zasadach określonych w Rozprządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 lipca 1998 roku w sprawie umowy o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne.

5

Odp: Zatrudnienie lekarza

ok. dzieki za pomoc.

6

Odp: Zatrudnienie lekarza

a jesli sa niepublicznym i np chca wykonac zakup np sprzetu komputerowego powyzej 14? jak to jest uregulowane?

7

Odp: Zatrudnienie lekarza

lolilap napisał/a:

a jesli sa niepublicznym

to mają szczęscie bo nie musza tworzyc stosów papierów i kupować co im wykonawca wciśnie czyli pzp nie obowiązuje. Srodki w NZOZ-ach nie sa traktowane jak środki publiczne a jako środki wypracowane przez te zakłady stąd takie wyłączenia dla tych podmiotów co do braku obowiązku stosowania zamówien publicznych.

8

Odp: Zatrudnienie lekarza

ok dzieki.