1

Temat: Łatanie dziur

Przedmiotem zamówienia jest "łatanie dziur" w drogach lokalnych, malowanie znaków poziomych i monitorowanie stanu nawierzchni tych dróg. Ja mówię, że jest to robota budowlana, ale "uczeni w piśmie" upierają się, że jest to usługa konserwacji...
I co Szanowni Państwo na to? Jakie są Wasze opinie?

2

Odp: Łatanie dziur

łatanie dziur i malowanie oznakowania to na pewno RB a to monitorowanie to jakby uzupełnienie związane z pierwszym i dugim, łatanie to nie konserwacja jest to raczej remont co nie zmienia faktu że jest to RB polegająca na wbudowaniu masy bitubicznej w miejsca ubytków - roboty te muszą być wykonane w określonej technologii itd

3

Odp: Łatanie dziur

moim zdaniem jest to robota budowlana poniewaz art. 3 pkt 7 ustawy prawo budowlane mówi, iz robota budoiwlana jest  budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

a ten sam art. tylko pkt 1 wyjasnia co jest obiektem obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
c) obiekt małej architektury;

a z kolei pkt 3 mówi że budowla sa m.in., drogi wiec cyba jest odpowiedź na to czy sa to roboty budowlane. Niech poczytają dokładnie słowniczek w ustawie prawo budowlane

4

Odp: Łatanie dziur

Gdzieś kiedyś czytałem opinię jakiegoś urzędu (chyba skarbowego) czym różni się remont od bieżącej konserwacji.

5

Odp: Łatanie dziur

Łatanie dziur to to samo co remont cząstkowy nawierzchni drogi więc nie powinna to byc usługa.

6

Odp: Łatanie dziur

No tak...
Ale opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane dokonujemy na podstawie dokumentacji projektowej, przedmiarów i STWiORB... A jak zatem sporządzić dokumantację projektową na coś, czego jeszcze nie ma (dziur, które np. powstaną w czerwcu lub wrześniu)?
Chyba to jednak jest...usługa

7

Odp: Łatanie dziur

Piotrek napisał/a:

Gdzieś kiedyś czytałem opinię jakiegoś urzędu (chyba skarbowego) czym różni się remont od bieżącej konserwacji.

Wg NSA jedno i drugie to robota budowlana a różnią sie zakresem - konserwacja ma węższy zakres niż remont

8

Odp: Łatanie dziur

Z tego co wiem, to remonty cząstkowe i malowanie oznakowania poziomego zarzady dróg wykonuja na wiosnę wink
Odcinki drogi podajemy na podstawie kilometrarzy, takie dziury można mniej więcej policzyć. Tak samo wiadomo ile musimy namalować pasów na jezdni.
Definicja remontu cząstkowego nawierzchni podaje, że jest to zespół zabiegów technicznych, wykonywanych na bieżąco. Trudno policzyć ile dziur powstanie w przyszłym roku, mozna usuwać te istniejące.

9

Odp: Łatanie dziur

Marko napisał/a:

Wg NSA jedno i drugie to robota budowlana a różnią sie zakresem - konserwacja ma węższy zakres niż remont

Jak to możliwe, skoro wg prawa budowlanego RB to tylko remont?

10

Odp: Łatanie dziur

No i co mam Ci odpisać? smile

11

Odp: Łatanie dziur

No to wg was jest to robota czy usługa?
WACETOB odpisał, że jest to robota.

12

Odp: Łatanie dziur

łatanie dziur  po zimie traktuję jako rb(długo przekonywałam inwestycje że jest to robota a nie usługa), merytoryczni przygotowują:
- kosztorys inwestorski  na ceny  jednostkowe - bo  nie wiadomo ile bedzie dziur- mój radca prawny  wydał pozytywna opinie na temat   kosztorysu na ceny  jednostkowe
- cały szacunek powstaje na podstawie  przyznanych przez Radę środków  na zadanie oraz dziur z ubiegłego roku
- STWioR,pozostałe dokumenty techniczne
Oceniam  wartość oferty wyliczoną na podstawie kalkulacji: dziury  o głebokości " " x przewidywana ilosć do wypełnienia  + dziury o  innej głębokości x itd.....= cena oferty
Rozliczam się na podstawie praktycznie wykonanych prac  cenami jednostkowymi.

w przypadku  gdy  wiem że są konkretne ulice  i dziurami  wtedy żądam kosztorysu- wyceny  na cały zakres zadania i pozostałych dokumentów technicznych


miałam też sytuację gdy zrobiłam przetarg na wynajem sprzętu  (usługa) wraz z obsługa do wyrównywania  nawierzchni
Wykonawca jeżdził  na godziny i wyrównywał  naszym destruktem, roliczałam go  za wyjeżdzone godziny - niestety  przy takim zamówieniu  nie można żądać gwarancji wykonania roboty   bo rozliczam się za godziny a nie za faktycznie wykonana pracę
pozdrawiam

13

Odp: Łatanie dziur

Dzięki mama smile