1

Temat: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Wykonawca zwrócił się z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia z uwagi na wojnę oraz inflację (umowa zawarta przed wybuchem wojny). Zadanie realizowane było w dwóch etapach po 50% wartości. I etap został zakończony, odebrany i opłacony w 2022 roku, II etap niedługo się zakończy. Po stronie władzy jest decyzja, żeby w pewnej części uznać wniosek wykonawcy.
W jakiej formie dokonać zmiany wynagrodzenia?
Radca prawy uważa, że powinien być sporządzony aneks do umowy - pytanie tylko, czy mając na uwadze art. 443 ust. 2 Pzp (umowa zawarta na okres powyżej 12 miesięcy) można zwiększyć wartość tylko II etapu jeszcze nie odebranego - jego wartość przekroczy wtedy 50%.
Czy może lepiej odebrać II etap po czym zawrzeć np. porozumienie w temacie waloryzacji - tak chciałby by władza.
Z góry dzięki za podpowiedzi.

2

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

A rozważaliście aneks, w którym wyodrębnicie dodatkowy etap, a który zapłacicie kwotę X tak żeby 443.2 był zachowany?

3

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Nie za bardzo by przeszedł dodatkowy etap, realizacja zadania praktycznie się zakończyła, wykonawca na dniach ma zgłosić gotowość do odbioru.

4

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Może zapisz w aneksie, że w związku z waloryzacją wynagrodzenia wykonawca wyraża zgodę, żeby ostatnia część wynagrodzenia wynosiła więcej niż 50%.

5

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

memphis napisał/a:

Może zapisz w aneksie, że w związku z waloryzacją wynagrodzenia wykonawca wyraża zgodę, żeby ostatnia część wynagrodzenia wynosiła więcej niż 50%.

Myślałem nad czymś podobnym, ale wykonawca właśnie zgłosił gotowość do odbioru, władza naciska aby odbierać i spisać porozumienie po odbiorze. Czy taka forma waloryzacji będzie ok?

6 (edytowany przez Olek 2023-02-21 15:42:22)

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

robokop napisał/a:

Myślałem nad czymś podobnym, ale wykonawca właśnie zgłosił gotowość do odbioru, władza naciska aby odbierać i spisać porozumienie po odbiorze. Czy taka forma waloryzacji będzie ok?

Jak dla mnie nie. Po zakończeniu umowy zdarzało mi się przedłużać termin realizacji, ale wynagrodzenia nie. Nawet samo aneksowanie wartości a kilka dni później odbiór będą podejrzanie wyglądały. Może pracuję w innych realiach i na innych wartościach umów, ale u mnie większość wykonawców palcem nie kiwnie jak nie będą mieli czegoś na papierze.

Z dwojga złego, wg mnie, lepiej aneksować umowę przed odbiorem.

7 (edytowany przez memphis 2023-02-21 19:06:22)

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Nie bardzo rozumiem, czym w zaistniałej sytuacji będzie różnić się aneks od porozumienia... Obie formy to zmiana umowy i obie formy podlegają tym samym przepisom Pzp.
W temacie terminu waloryzacji - co na to umowa? Niekiedy waloryzacja nie działa wstecz.
Dla mnie bardziej istotne jest, od kiedy obowiązuje zmieniona cena, a nie kiedy sformalizowano to aneksem.

8

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Olek napisał/a:

Jak dla mnie nie. Po zakończeniu umowy zdarzało mi się przedłużać termin realizacji, ale wynagrodzenia nie. Nawet samo aneksowanie wartości a kilka dni później odbiór będą podejrzanie wyglądały. Może pracuję w innych realiach i na innych wartościach umów, ale u mnie większość wykonawców palcem nie kiwnie jak nie będą mieli czegoś na papierze.

Z dwojga złego, wg mnie, lepiej aneksować umowę przed odbiorem.

Radca i ja byliśmy tego samego zdania, ale władza się upiera na tym, żeby odebrać jak najszybciej, a potem rozwiązać kwestię waloryzacji, bo "w gminie X tak zrobili...".

9 (edytowany przez robokop 2023-02-22 07:16:39)

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

memphis napisał/a:

Nie bardzo rozumiem, czym w zaistniałej sytuacji będzie różnić się aneks od porozumienia... Obie formy to zmiana umowy i obie formy podlegają tym samym przepisom Pzp.
W temacie terminu waloryzacji - co na to umowa? Niekiedy waloryzacja nie działa wstecz.
Dla mnie bardziej istotne jest, od kiedy obowiązuje zmieniona cena, a nie kiedy sformalizowano to aneksem.

Według władzy, aneks zawiera się w trakcie umowy, a porozumienie po zakończeniu umowy, bo "w gminie X tak powiedzieli" wink
W umowie nie było tematu waloryzacji, na początku myślałem, żeby aneksować na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 4) Pzp. Na dobrą sprawę nie było jeszcze spotkania z wykonawcą w sprawie negocjacji kwoty waloryzacji, a termin odbioru ma być już ustalony.
Czy będzie dopuszczalne zawarcie porozumienia z datą po odbiorze, jeżeli w treści będzie informacja o zmianie wynagrodzenia przedmiotowej umowy?

10

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Aneks może obowiązywać z mocą wsteczną, w zależności, od kiedy zmiany obowiązują. Czy to aneks, czy to porozumienie, podstawą zawarcia jest ustawa Pzp. Masz też ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, w szczególności art. 48.
Dla mnie osobiście siadanie do negocjacji po wykonaniu zamówienia jest spóźnione.

11

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Dzięki.

memphis napisał/a:

Dla mnie osobiście siadanie do negocjacji po wykonaniu zamówienia jest spóźnione.

Dla mnie też, ale nie ja o tym decyduję.

12

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Po krótce:
aneks owszem, ale przed odbiorem bo związany jest z realizacją samej umowy. Porozumienie to nie wiem do czego? Nie będzie ono dotyczyć samej umowy (od tego aneks) ale ogólnie zadania. Ja osobiście nakazuję w warunkach aneksowanie ze wzgledu na waloryzację przed wykonaniem danych części ze względu na różnice cenowe, strony negocjują wprawdzie szybko ale zgodnie i waloryzacja dotyczy tego co trzeba wykonac za kwotę większą niż pzrewidziano wcześniej a nie już wykonaną i może jeszcze przed rokiem smile.

13

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

cbud napisał/a:

Po krótce:
aneks owszem, ale przed odbiorem bo związany jest z realizacją samej umowy. Porozumienie to nie wiem do czego? Nie będzie ono dotyczyć samej umowy (od tego aneks) ale ogólnie zadania. Ja osobiście nakazuję w warunkach aneksowanie ze wzgledu na waloryzację przed wykonaniem danych części ze względu na różnice cenowe, strony negocjują wprawdzie szybko ale zgodnie i waloryzacja dotyczy tego co trzeba wykonac za kwotę większą niż pzrewidziano wcześniej a nie już wykonaną i może jeszcze przed rokiem smile.

Też uważam, że tak to powinno wyglądać. Ale jest jakiś komentarz, który dopuszcza waloryzację robót już wykonanych i odebranych - władza się tego trzyma, bo jak już wspomniałem "Gmina X tak zrobiła".

14

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

Też uważam, że tak to powinno wyglądać. Ale jest jakiś komentarz, który dopuszcza waloryzację robót już wykonanych i odebranych - władza się tego trzyma, bo jak już wspomniałem "Gmina X tak zrobiła".

Kogoś p........o jak można zmienić wartość odebranych robót? Podpisanie przez strony kontraktu protokołu odbioru kończy sprawę. Jeżeli wykonawca ma teraz jakieś żądania to niech idzie do sądu. Co do stwierdzenia, że gmina x tak zrobiła miałem ostatnio podobną sytuację. W postępowaniu, tryb podstawowy, przyszła oferta w formie skanu podpisanego odręcznie dokumentu (brak podpisu elektronicznego). Po odrzuceniu oferty oburzony wykonawca tłumaczył, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy składał identyczne oferty dla kilku zamawiających i nikt mu tego nie zakwestionował.

15

Odp: Waloryzacja wynagrodzenia - aneks, porozumienie?

robokop napisał/a:
cbud napisał/a:

Po krótce:
aneks owszem, ale przed odbiorem bo związany jest z realizacją samej umowy. Porozumienie to nie wiem do czego? Nie będzie ono dotyczyć samej umowy (od tego aneks) ale ogólnie zadania. Ja osobiście nakazuję w warunkach aneksowanie ze wzgledu na waloryzację przed wykonaniem danych części ze względu na różnice cenowe, strony negocjują wprawdzie szybko ale zgodnie i waloryzacja dotyczy tego co trzeba wykonac za kwotę większą niż pzrewidziano wcześniej a nie już wykonaną i może jeszcze przed rokiem smile.

Też uważam, że tak to powinno wyglądać. Ale jest jakiś komentarz, który dopuszcza waloryzację robót już wykonanych i odebranych - władza się tego trzyma, bo jak już wspomniałem "Gmina X tak zrobiła".

marekw2 napisał/a:
robokop napisał/a:

    Też uważam, że tak to powinno wyglądać. Ale jest jakiś komentarz, który dopuszcza waloryzację robót już wykonanych i odebranych - władza się tego trzyma, bo jak już wspomniałem "Gmina X tak zrobiła".

Kogoś p........o jak można zmienić wartość odebranych robót? Podpisanie przez strony kontraktu protokołu odbioru kończy sprawę. Jeżeli wykonawca ma teraz jakieś żądania to niech idzie do sądu. Co do stwierdzenia, że gmina x tak zrobiła miałem ostatnio podobną sytuację. W postępowaniu, tryb podstawowy, przyszła oferta w formie skanu podpisanego odręcznie dokumentu (brak podpisu elektronicznego). Po odrzuceniu oferty oburzony wykonawca tłumaczył, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy składał identyczne oferty dla kilku zamawiających i nikt mu tego nie zakwestionował.

No to mamy wspólne zdanie smile Komentarze a nawet opinie nie są prawem. Ja póki co lecę po swojemu