1

Temat: roboty budowlane wynagrodzenie ryczałtowe

Postępowanie tryb podstawowy,roboty budowlane, wynagrodzenie ryczałtowe.
W projekcie było ujęte wymiana instalacji c.o. na jednych piętrze i wpięcie jej do starej instalacji c.o. na drugim piętrze. W czasie robót okazało się, że stara instalacja jest w bardzo złym stanie, wpięcie do niej nowej instalacji albo będzie niemożliwe, może spowodować przeciekanie na złączach albo może w ogóle rozwalić starą instalację. Wykonawca proponuje wykonanie całej instalacji c.o. od nowa.
Praktycznie nie robię budowlanki i nie bardzo wiem jak do tego podejść. Czy mogę zrobić te roboty z art. 455 ust. 1 pkt 3? Czy za nie zapłacić? Czy przy ryczałcie wykonawcy przysługuje za takie roboty dodatkowe wynagrodzenie?

2 (edytowany przez Olek 2022-10-21 06:21:36)

Odp: roboty budowlane wynagrodzenie ryczałtowe

kaskaa napisał/a:

Postępowanie tryb podstawowy,roboty budowlane, wynagrodzenie ryczałtowe.
W projekcie było ujęte wymiana instalacji c.o. na jednych piętrze i wpięcie jej do starej instalacji c.o. na drugim piętrze. W czasie robót okazało się, że stara instalacja jest w bardzo złym stanie, wpięcie do niej nowej instalacji albo będzie niemożliwe, może spowodować przeciekanie na złączach albo może w ogóle rozwalić starą instalację. Wykonawca proponuje wykonanie całej instalacji c.o. od nowa.
Praktycznie nie robię budowlanki i nie bardzo wiem jak do tego podejść. Czy mogę zrobić te roboty z art. 455 ust. 1 pkt 3? Czy za nie zapłacić? Czy przy ryczałcie wykonawcy przysługuje za takie roboty dodatkowe wynagrodzenie?

Raczej posłużyłbym się art. 455 ust. 1 pkt 4, a najlepiej art. 455 ust. 2 (jeżeli wartość zmian mieści się w wartościach określonych w przepisie.
Ryczałt nie obejmuje tego typu zmian. Wymagana jest zmiana wynagrodzenia w formie aneksu na podstawie powyższych artykułów.

3

Odp: roboty budowlane wynagrodzenie ryczałtowe

Pkt 4 raczej bym wykluczył, bo jest w nim mowa o okolicznościach, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć. Dla mnie pkt 3 ok, a najlepiej ust. 2

4

Odp: roboty budowlane wynagrodzenie ryczałtowe

projektant nie za bardzo błysnął i pewnie wogóle nie widział starej skoro nowa rozwali starą smile