1

Temat: miniportal

Powiedzcie moi drodzy co dalej z tym nieszczęsnym mini portalem? Jak mamy pracować po 1 września? Notorycznie nękają mnie firmy odnośnie programów do przetargów a ja nie wiem co w sumie zrobić? Jak to ma wszystko funkcjonować? Gdzie szukać informacji?

2

Odp: miniportal

Według mnie to bardzo przyjazne narzędzie i chciałbym aby można na nim pracować chociaż do końca roku.
Wolisz pracować na e- zamówienia to dopiero horror.

3 (edytowany przez marekw2 2022-06-15 05:22:34)

Odp: miniportal

eZamówienia to następca miniportalu i myślę, że od tego nie ma odwołania. Nie rozumiem tego oporu przed rezygnacją z miniportalu. Dostaliśmy na to ponad pół roku, czas zacząć się przestawiać. Przecież każdy z Was tak czy inaczej na tych eZamówieniach już dziś musi pracować chociażby w celu publikacji ogłoszeń czy przesłania informacji do Prezesa. W tym ostatnim ustalenie eZamówień jako strony postępowania i skorzystanie z edytowalnego formularza oferty bardzo ułatwia pracę. Ostatnio miałem postępowanie z 14 ofertami i informacja do Prezesa oraz informacja o złożonych ofertach  pięknie mi się automatycznie wypełniły.

4

Odp: miniportal

Czyli szyfrowanie i deszyfrowanie ofert będzie za pomocą eZamówień ? Bo nie rozumiem tego zamieszania

5

Odp: miniportal

Tak, na eZamówieniach odbywa się to automatycznie. Wykonawca musi jedynie wkleić dokumenty w odpowiednie pola i kliknąć wyślij. System sam już szyfruje i wysyła. Zamawiający z kolei klika pobierz oferty i otrzymuje wszystkie złożone oferty już odszyfrowane. Wszystko odbywa się na portalu bez potrzeby logowania się na ePuapie. O jakim zamieszaniu piszesz ?

6

Odp: miniportal

O ile na miniportalu jest wszystko jasne to na e-zamówienia trzeba czytać zawiłe instrukcje a nie jest wykluczone, że trzeba kupić jakieś specjalistyczne szkolenia. ja też nie wiem jak to działa na e -zamówienia

7

Odp: miniportal

Czyli ten cyrk zaczyna się od września. Powinny być zorganizowane jakieś szkolenia.

8 (edytowany przez marekw2 2022-06-15 09:10:18)

Odp: miniportal

janek_1 napisał/a:

O ile na miniportalu jest wszystko jasne to na e-zamówienia trzeba czytać zawiłe instrukcje a nie jest wykluczone, że trzeba kupić jakieś specjalistyczne szkolenia. ja też nie wiem jak to działa na e -zamówienia

Bez przesady, ja nie jestem informatykiem a i lat już sporo na karku i jakoś to ogarnąłem bez żadnych szkoleń. Sam założyłem konto dla firmy oraz  dla kilku wykonawców, którym pomogłem w złożeniu pierwszej oferty. Po początkowym narzekaniu na skomplikowaną obsługę teraz już pracują bez problemu. Obsługa portalu nie jest bardziej skomplikowana od programów typu Office. Nie porównujcie miniportalu do eZamówień bo to tak jakby porównać łopatę do koparki. Niby oba narzędzia służą do wykopania dziury w ziemi ale ta koparka może coś więcej. To samo jest i tutaj.  Miniportal służył wyłącznie do składania i odszyfrowania ofert a eZamówienia obsługują niemal cały proces z.p.  od ogłoszenia postępowania do ogłoszenia o wyniku postępowania (za wyjątkiem badania i oceny ofert oraz sporządzenia protokołu).

9

Odp: miniportal

Obsługa eZamówień sama w sobie nie jest skomplikowana ale rozchodzi mi się o samą procedurę składania ofert i później ich otwarcia.

marekw2 napisał/a:
janek_1 napisał/a:

O ile na miniportalu jest wszystko jasne to na e-zamówienia trzeba czytać zawiłe instrukcje a nie jest wykluczone, że trzeba kupić jakieś specjalistyczne szkolenia. ja też nie wiem jak to działa na e -zamówienia

Bez przesady, ja nie jestem informatykiem a i lat już sporo na karku i jakoś to ogarnąłem bez żadnych szkoleń. Sam założyłem konto dla firmy oraz  dla kilku wykonawców, którym pomogłem w złożeniu pierwszej oferty. Po początkowym narzekaniu na skomplikowaną obsługę teraz już pracują bez problemu. Obsługa portalu nie jest bardziej skomplikowana od programów typu Office. Nie porównujcie miniportalu do eZamówień bo to tak jakby porównać łopatę do koparki. Niby oba narzędzia służą do wykopania dziury w ziemi ale ta koparka może coś więcej. To samo jest i tutaj.  Miniportal służył wyłącznie do składania i odszyfrowania ofert a eZamówienia obsługują niemal cały proces z.p.  od ogłoszenia postępowania do ogłoszenia o wyniku postępowania (za wyjątkiem badania i oceny ofert oraz sporządzenia protokołu).

10

Odp: miniportal

Zamawiający25 napisał/a:

Czyli ten cyrk zaczyna się od września. Powinny być zorganizowane jakieś szkolenia.

Od września zniknie miniportal i ci, którzy teraz z nieznanych mi powodów nie chcą już zacząć poznawać portalu eZamówienia mogą początkowo mieć  problemy na co z pewnością liczą firmy szkoleniowe, które pewnie niedługo już zaczną proponować odpłatne szkolenia, na których przeczytają Wam instrukcje opracowane przez PZP.

11 (edytowany przez marekw2 2022-06-15 09:33:53)

Odp: miniportal

Zamawiający25 napisał/a:

Obsługa eZamówień sama w sobie nie jest skomplikowana ale rozchodzi mi się o samą procedurę składania ofert i później ich otwarcia.

To jest prostsze niż na miniportalu. Zalogowany pracownik Wykonawcy, posiadający uprawnienia do składania ofert (o przydzieleniu uprawnień trzeba pamiętać jednorazowo po zarejestrowaniu konta) otwiera na portalu postępowanie i odpowiednim miejscu wkleja wcześniej podpisany elektronicznie plik oferty. Do innego pola wkleja się archiwum z załącznikami i klika wyślij ofertę czy jakoś tak. System sam bez potrzeby wprowadzania żadnych kluczy szyfruje i wysyła ofertę. Zamawiający po upływie terminu otwarcia ofert klika raz na okno pobierz oferty i po chwili wyświetla mu się wykaz ofert. Oferty są już odszyfrowane i gotowe do otwarcia. Poniżej , oczywiście pod warunkiem skorzystania z dostępnego na portalu formularza interaktywnej oferty, ukazują się okienka do gotowego już pliku xml z danymi do  informacji dla prezesa i kilka innych przydatnych zaoszczędzających czas dokumentów.

12

Odp: miniportal

Ja czekam do oporu z przejściem na ezamówienia, mimo że wiem, jak to działa. Niestety póki co mam wyjątkowego pecha i już dwa czy trzy postępowania musiałem unieważnić z powodu usterek w systemie. I chyba przez dłuższy czas będę miał wątpliwości, czy aby na pewno wszystko działa, jak powinno.

13

Odp: miniportal

dziękuję Ci za odpowiedź.

marekw2 napisał/a:
Zamawiający25 napisał/a:

Obsługa eZamówień sama w sobie nie jest skomplikowana ale rozchodzi mi się o samą procedurę składania ofert i później ich otwarcia.

To jest prostsze niż na miniportalu. Zalogowany pracownik Wykonawcy, posiadający uprawnienia do składania ofert (o przydzieleniu uprawnień trzeba pamiętać jednorazowo po zarejestrowaniu konta) otwiera na portalu postępowanie i odpowiednim miejscu wkleja wcześniej podpisany elektronicznie plik oferty. Do innego pola wkleja się archiwum z załącznikami i klika wyślij ofertę czy jakoś tak. System sam bez potrzeby wprowadzania żadnych kluczy szyfruje i wysyła ofertę. Zamawiający po upływie terminu otwarcia ofert klika raz na okno pobierz oferty i po chwili wyświetla mu się wykaz ofert. Oferty są już odszyfrowane i gotowe do otwarcia. Poniżej , oczywiście pod warunkiem skorzystania z dostępnego na portalu formularza interaktywnej oferty, ukazują się okienka do gotowego już pliku xml z danymi do  informacji dla prezesa i kilka innych przydatnych zaoszczędzających czas dokumentów.

14

Odp: miniportal

Przymierzam się do przejścia z dniem 2 stycznia z miniportalu na e-zamówenia.
1) Czy mogę traktować e-zamówienia tylko jako platformę do składnia ofert a strona postępowania dalej może być BIP czy muszę prowadzić całe postępowanie na ezamówenia ??
2) W ezamówienach przygotowuje się jakiś formularz to wtedy już naszego formularza nie zamieszczamy? a co z dodatkowymi informacjami które zamieszczamy w formularzach jest taka możliwość w ezamówieniach??

15

Odp: miniportal

Formularz ofertowy dostępny na eZamówieniach to najsłabszy i najmniej dopracowany element portalu ja wykorzystuję go jedynie jako platformę zgłoszeniową i tylko dlatego, że po prawidłowym wypełnieniu go przez wykonawców wypełnia mi się automatycznie bezsensowny dokument o nazwie informacja do prezesa. Wszelkie informacje i oświadczenia, których wymagam od wykonawców zamieszczam na dodatkowym dokumencie nazwanym Oświadczenia Wykonawcy  (Załącznik nr....do SWZ)

16

Odp: miniportal

pierwsze postępowanie na e-zamóweniach, zarejestrowałem postępowanie , zrobiłem ogłoszenie, przygotowałem formularz interaktywny dołączyłem pliki dotyczące postępowania i wyglądało że jest wszystko ok, zalogowałem się jako wykonawca żeby posprawdzać i chyba coś nie tak zrobiłem z formularzem interaktywnym niby treść jest ok ale jest znak wodny że "wzór dokumentu nie wypełniać"" co zrobiłem źle??

17 (edytowany przez marekw2 2023-01-13 11:04:27)

Odp: miniportal

Prawdopodobnie na koncie wykonawcy nie nadałeś sobie uprawnień do przygotowania i złożenia oferty. Jeżeli druk widzisz to po stronie Zamawiającego wszystko jest dobrze