1

Temat: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Czy są gdzieś przykładowe zapisy SWZ dotyczące porozumiewania się przez e-zamówienia i składania ofert? Jak to rozwiązujecie?

2

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Podpinam się pod pytanie kolegi Janka_1

3

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Czytam te instrukcje w eZamówieniach. Biedni wykonawcy...

4

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

mamy czas do września - można się doszkolić a na razie po staremu, chyba, że koniecznie chcesz.

5 (edytowany przez marekw2 2022-04-06 19:13:08)

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Ja już robię kolejny przetarg na eZamówieniach (byłem w grupie pilotażowej) i bardzo mi się to podoba. Ostatnia zmiana czyli uruchomienie powiadomień o zmianach  w dokumentacji to jest to czego brakowało w miniportalu. Po każdej czynności typu publikacja ogłoszenia, udostępnienie dokumentacji (swz i załączników) czy zmianach dostaję emailem potwierdzenie ze wskazaniem rodzaju zmiany i daty oraz godziny jej wprowadzenia. Wykonawcy mają trochę gorzej ale jest to lepsze niż miniportal. Odpadł kapryśny ePUAP. Od momentu wprowadzenia tzw. elektronizacji ZP jestem zdania, że jest to ograniczenie dostępu  do  zamówień publicznych dla małych  przedsiębiorstw ale portal eZamówienia trochę wyrównuję szanse. Każdy średnio ogarnięty z Internetem wykonawca ma już szansę. Niestety elektronizacja nadal wyklucza z rynku znaczącą ilość jednoosobowych firm.

6

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

marekw2 napisał/a:

Ja już robię kolejny przetarg na eZamówieniach (byłem w grupie pilotażowej) i bardzo mi się to podoba. Ostatnia zmiana czyli uruchomienie powiadomień o zmianach  w dokumentacji to jest to czego brakowało w miniportalu. Po każdej czynności typu publikacja ogłoszenia, udostępnienie dokumentacji (swz i załączników) czy zmianach dostaję emailem potwierdzenie ze wskazaniem rodzaju zmiany i daty oraz godziny jej wprowadzenia. Wykonawcy mają trochę gorzej ale jest to lepsze niż miniportal. Odpadł kapryśny ePUAP. Od momentu wprowadzenia tzw. elektronizacji ZP jestem zdania, że jest to ograniczenie dostępu  do  zamówień publicznych dla małych  przedsiębiorstw ale portal eZamówienia trochę wyrównuję szanse. Każdy średnio ogarnięty z Internetem wykonawca ma już szansę. Niestety elektronizacja nadal wyklucza z rynku znaczącą ilość jednoosobowych firm.

jest jakiś specjalny opis w SWZ co do technicznych uwarunkować związanych ze składaniem ofert i korespondencją na e-zamóweniach czy odsyłasz do instrukcji??

7 (edytowany przez marekw2 2022-04-07 11:07:01)

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Jest opis wzorem tego z miniportalu. Poszukaj w ogłoszonych postępowaniach dla których stroną jest portal  eZamówienia. Nie pamiętam skąd to mam ale posiadam 8 stronicowy plik pdf z października 2021 zawierający szczegółową treść.

8 (edytowany przez marekw2 2022-04-08 12:34:28)

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Odnalazłem, źródło pochodzenia tego opisu. Otrzymałem to mailem w dniu 28.10.2021 z Biura Projektu  eZamówienia Urzędu Zamówień Publicznych. Z treści wiadomości wynika, że dokument przesłano członkom grupy pilotażowej modułu skłądania ofert. Jeżeli ktoś potrzebuje tekst mogę przesłać na e maila. Tu chyba nie można wstawić załącznika do wiadomości.

9

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

marekw2 napisał/a:

Ja już robię kolejny przetarg na eZamówieniach (byłem w grupie pilotażowej) i bardzo mi się to podoba. Ostatnia zmiana czyli uruchomienie powiadomień o zmianach  w dokumentacji to jest to czego brakowało w miniportalu. Po każdej czynności typu publikacja ogłoszenia, udostępnienie dokumentacji (swz i załączników) czy zmianach dostaję emailem potwierdzenie ze wskazaniem rodzaju zmiany i daty oraz godziny jej wprowadzenia. Wykonawcy mają trochę gorzej ale jest to lepsze niż miniportal. Odpadł kapryśny ePUAP. Od momentu wprowadzenia tzw. elektronizacji ZP jestem zdania, że jest to ograniczenie dostępu  do  zamówień publicznych dla małych  przedsiębiorstw ale portal eZamówienia trochę wyrównuję szanse. Każdy średnio ogarnięty z Internetem wykonawca ma już szansę. Niestety elektronizacja nadal wyklucza z rynku znaczącą ilość jednoosobowych firm.

Czy mógłbyś odpowiedzieć jak należy przygotować formularz ofertowy w postępowaniu częściowym? Czy to są dwa odrębne formularze, czy wszystko w jednym. Czy to normalne, że w ogłoszeniu do DDUE przesyłanym przez e-zamówienia nie da rady wpisać warunków zamówienia?

10

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Najpierw musisz wypełnić ogłoszenie i je zapisać bez publikacji. Następnie otwierasz formularz oferty i klikasz na ikonkę z 3 kropkami po prawej stronie.W otwartym oknie klikasz na pobierz dane z ogłoszenia i dopiero potem wypełniasz formularz oferty. W formularzu pojawią się pola dotyczące części zamówienia. Samo wypełnienie sprawia za pierwszym razem sporo problemów ale przy kolejnym jest już prościej. Ogłoszeń unijnych jeszcze przez eZamóweinia nie robiłem więc tu się nie wypowiem.;

11

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

pytanie, czy może wogóle robić dokumenty po swojemu? I czy ten portal będzie już strona postepowania? A jeśli pozostanę przy swojej i portalem bedę kazał przesyłać oferty a resztę i na wezwanie e-maile jak teraz? Co w tym zakresie z pkt technicznego?

12

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Póki co PZP dopuszcza zamawiającym swobodny wybór strony postępowania, co więcej nawet przy wyborze  jako strona postępowania portalu eZamówienia nie musimy stosować istniejącego tam formularza oferty.  Ja przeszedłem na portal z tego powodu, że uniezależniłem się w ten sposób od firmowego BIP- u a więc i marudnego informatyka, który musiał wprowadzać tam informacje. Czasem trzeba było pilnie coś zmienić i pojawiał się problem.

13

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

marekw2 napisał/a:

Pnawet przy wyborze  jako strona postępowania portalu eZamówienia nie musimy stosować istniejącego tam formularza oferty

No właśnie mam do niego zastrzeżenia z tego względu, że "mój" formularz ofertowy zawiera o wiele więcej wymaganych danych. Czy dobrze rozumiem, że nie muszę go w ogóle generować> Na roboczo wstawiłam sobie w SWZ zapis: "Formularz oferty generowany przez Platformę e-zamówienia służy tylko i wyłącznie wprowadzeniu danych składanej oferty do systemu elektronicznego. Zamawiający wymaga złożenia formularza ofertowego stanowiącego załącznik nr 1 do SWZ. Niezałączenie przez Wykonawcę formularza ofertowego stanowiącego załącznik nr 1 do SWZ zostanie uznane za niezłożenie oferty."

14

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Tak, formularz nie jest obowiązkowy, choć przydatny. Tak daleko aby żądać przesłania formularza z eZamówień i własnego nie doszedłem i uważam, że uznanie nie złożenia jednego z formularzy za brak złożenia oferty jest niedopuszczalne. Powoli ten druk zaczynam rozumieć i akceptować. Zwróć uwagę, na to, że w ostatnim polu "Informacje dodatkowe" możesz formularz rozbudować o dodatkowe informacje. Ja w celu zrozumienia formularza założyłem sobie konto wykonawcy aby widzieć jak ten formularz widzi wykonawca i co może w nim zrobić.

15

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Ja zakłądam to tak nawet później. E-zamówienia będzie mi jedynie potrzebne do przyjęcia ofert (zastąpi miniportal) i tyle. Stroną pozostanie BiP ze wszystkimi informacjami, a korespondencję oprócz ofert i tak prowadzę przez pocztę e-mail (na wezwanie, uzupełnienia itp) w związku z tym prawie nic mi się nie zmieni

16

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

cbud napisał/a:

Ja zakłądam to tak nawet później. E-zamówienia będzie mi jedynie potrzebne do przyjęcia ofert (zastąpi miniportal) i tyle. Stroną pozostanie BiP ze wszystkimi informacjami, a korespondencję oprócz ofert i tak prowadzę przez pocztę e-mail (na wezwanie, uzupełnienia itp) w związku z tym prawie nic mi się nie zmieni

To kwestia podejścia i obsługi informatycznej zamawiającego. Ja dzisiaj ogłaszałem dwa postępowania krajowe. W piątek na spokojnie  wypełniłem ogłoszenie, wstawiłem na eZamówieniach dokumenty postępowania czyli swz, załączniki, dokumentację projektową. Dzisiaj zaś wykonałem dwa kliknięcia jedno opublikuj postępowanie i drugie upublicznij dokumenty. Minutę później dostałem na emaila potwierdzenia publikacji ogłoszenia i publikacji dokumentów. Wcześniej jednak w zakładce Moje postępowania po wybraniu konkretnego postępowania trzeba kliknąć na "francowate" trzy kropki i zaznaczyć Subskrybuj zdarzenia. Bez tego dostaniemy powiadomienie jedynie o publikacji ogłoszenia. Nie rozumiem dlaczego zamawiający z zasady nie jest subskrybentem powiadomień o zdarzeniach, ale widocznie autorzy aplikacji nie mieli styczności z wszelkiej maści kontrolerami.

17

Odp: Porozumiewanie się przez e-zamówienia i składanie ofert

Jest ok to wcześniejsze. Ja to samo mogę zrobić u siebie a w danym dniu kliknąć udostępnij lub nawet wpisać udostępnienie "z automatu" serwisu. Poza tym nie do końca wierzę rządowym serwerom, wolę mieć dane i pliki u siebie (mam dwa serwery na to). Potwierdzenia ma jakie chce i kiedy chce smile