1

Temat: Szacowanie wartości na dostawę żywności

Witam, zgodnie z art. 29 ust. 2 nowej Pzp oraz komentarzem UZP do ustawy wartość zmówienia na dostawę żywności należy szacować razem. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

2

Odp: Szacowanie wartości na dostawę żywności

Na moim terenie działa wykonawca, który dostarcza wszystko. Więc żywność szacuje razem i udzielam zamówienia w częściach tj. pieczywo, ryby, owoce i warzywa, mięso i wędliny, mrożonki, produkty sypkie, różne art.

3

Odp: Szacowanie wartości na dostawę żywności

Ja mam zdanie takie, jak UZP - ale jak w poniższej opinii (m.zd. aktualnej mimo zmiany ustawy) smile

Odnosząc powyższe do zakupu artykułów spożywczych, podstawowym kryterium decydującym o tym czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy z kilkoma odrębnymi, będzie dostępność produktów u jednego dostawcy. Powyższej oceny zamawiający powinien dokonywać z uwzględnieniem podziału jaki w sposób naturalny istnieje na rynku artykułów spożywczych, tzn. co do zasady odrębne podmioty dostarczają pieczywo, warzywa i owoce, mięso i wędliny, nabiał, itp.

https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pd … NE-UZP.pdf

Podsumowując: agregowałbym pod względem szacowania wartości żywność przetworzoną - a nieprzetworzoną traktowałbym odrębnie, jeżeli wolumen zakupu uzasadnia zamawianie "blisko źródła" (w przeciwnym razie możliwy jest zarzut, że odrębny zakup małych ilości to sztuczny podział).