1

Temat: Pytania do SWZ - wizja lokalna, skrócenie terminu o 5 dni, odwrócona

1. wizja lokalna - art. 132  ust. 2
W ustawie napisano, że jeśli zamawiający przewiduje MOŻLIWOŚĆ lub WYMAGA złożenia oferty po odbyciu wizji lokalnej to wydłuża termin składania ofert powyżej minimalnego ustawowego. Czyli jeśli wykorzystam zapis, który zawsze u nas w SIWZ funkcjonował, że zamawiający zaleca odbycie wizji lokalnej, ale nie jest ona konieczna do złożenia oferty to mam wydłużyć termin składania ofert?
Często widzę u zamawiających zapis, że nie przewidują obowiązku odbycia wizji lokalnej. Ja rozumiem, że brak obowiązku to jednocześnie dopuszczenie takiej możliwości, czyli termin też należy wydłużyć? Chyba jedynie zapis, że zamawiający nie dopuszcza odbycia wizji lokalnej powodowałby brak konieczności wydłużenia terminu składania ofert. Jak rozumieć ten nowy zapis?

2. skrócenie termin składania ofert o 5 dni - art. 138 ust. 4
Przepis mówi o tym, że jeśli postępowanie prowadzone jest w 100% elektronicznie to można skrócić termin składania ofert o 5 dni. Czyli jeśli mam postępowanie powyżej progów i faktycznie całe jest prowadzone wyłącznie elektronicznie to mogę dać 30 dni na składanie ofert?
Jak się ma to w połączeniu z pytaniem z pkt 1? Czy mogę czytać to łącznie (35 wydłużam z tytułu wizji np. o 2 dni i jednocześnie skracam o 5 dni i dostaję 32 dni)?

3. Procedura odwrócona - art. 139 ust. 1 i ust. 2
Jeśli zastosuję procedurę odwróconą to pomimo zapisu w ust. 2 mogę zażądać JEDZ od wszystkich na etapie składania ofert? Wolę mieć wszystkie JEDZ już z ofertą niż potem wydłużać procedurę aby ich potem żądać.

4. Jak to jest z dokumentami elektronicznymi? Ostatni przetarg robiłem w maju 2020 r. i tam była zabawa przy zapisach o elektronicznych dokumentach elektronicznych kopiach dokumentów, notarialnych elektronicznych potwierdzeniach za zgodność, itp. Przejrzałem trochę specyfikacji i widzę, że każdy pisze inaczej.
Jedni dalej o kopiach, inni o formie elektronicznej i postaci elektronicznej. Jak szeroko rozpisywać się o tym w SIWZ?

5. Nie ma w nowej ustawie przepisu, który mówił co powinno zawierać ogłoszenie. Było to pomocne, aby podczas sporządzania ogłoszenia w DUUE o niczym nie zapomnieć.
Czy teraz wystarczy wypełnić to czego od nas żądają + ewentualnie w informacjach dodatkowych i możliwości unieważnienia w przypadku braku uzyskania środków publicznych?
Czy są jakieś istotne elementy, które w informacjach dodatkowych należy umieścić. Nie chciałbym niepotrzebnie rozbudowywać ogłoszenia, a widzę że niektórzy w dodatkowych informacjach wpisują:
- jak złożyć ofertę
- w jakich formach dokumenty
- całe przepisy dot. RODO wklejają

Już po latach przyzwyczajeń wyrzuciłem z SWZ zapisy dot. badania rażąco niskiej ceny, badanie ofert, poprawianie omyłek, zasady zapytań i wyjaśnień do SWZ. Nie ma tych punktów wymienionych w art. 134 ustawy więc nie są moim zdaniem obowiązkowe. Tak samo jedni informacje dot. pouczeń o środkach ochrony prawnej opisują na 2 strony SWZ, a inni ogólne 2 zdania a potem, że szczegóły są w dziale IX ustawy.

Z góry dzięki za nakierowanie.

2 (edytowany przez Olek 2021-04-19 05:51:23)

Odp: Pytania do SWZ - wizja lokalna, skrócenie terminu o 5 dni, odwrócona

1. Jak nie przewiduję wizji lokalnej (głównie dostawy) to nie wydłużam terminu. Jak wyznaczam termin wizji lub dopuszczam wizję na wniosek wykonawców to wyznaczam termin dłuższy od minimalnego.

2. Robię podobnie, w zależności od stopnia skomplikowania postępowania. Pełna elektronizacja = 30 dni, a jak mam wyznaczony termin wizji lub dopuszczam wizję to daję 2-5 dni dłużej.

3. Nie przewiduję w SWZ możliwości określonej w art. 139 ust. 2. Żądam JEDZ od wszystkich wraz z ofertą.

4. Teoretycznie nie musisz nic, w praktyce warto napisać parę zdań. Nie ma już elektronicznych kopii dokumentów tylko cyfrowe odwzorowanie dokumentu tongue
Zerknij do rozporządzenia w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie.

5.

Arek1980 napisał/a:

Czy teraz wystarczy wypełnić to czego od nas żądają + ewentualnie w informacjach dodatkowych i możliwości unieważnienia w przypadku braku uzyskania środków publicznych?

TAK