1

Temat: czy to jest podwykonawstwo

Witam, proszę o pomoc.
Wykonawca A , na wezwanie o rażącą cenę złożył wyjaśnienie w którym to napisał, że od wielu lat współpracuje z firmą B, która wykonuje dla niego różnego rodzaju wyposażenia (meble na wymiar) i dołączył oświadczenie tej firmy B  z którego wynika, że to ten wykonawca X wykona  meble. czy ta firma B jest podwykonawcą wykonawcy A? W ofercie wykonawca A nie zaznaczył, że będzie realizował przedmiot zamówienia za pomocą podwykonawców. Jakie kroki teraz powinnam podjąć?
Postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji.
Dziękuję z góry za szybką reakcję i pomoc :-)

2

Odp: czy to jest podwykonawstwo

proszę, proszę o opinię :-)

3

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Skoro to część zamówienia, to wynika z tego, że tak.

4 (edytowany przez olimpia1981 2021-04-12 06:19:20)

Odp: czy to jest podwykonawstwo

memphis napisał/a:

Skoro to część zamówienia, to wynika z tego, że tak.

Czyli dopytać o to wykonawcę na podstawie art 223 ust. 1 ustawy pzp? W sumie jak mi potwierdzi, że to jego podwykonawca to chyba będzie dobrze, no bo przecież oświadczenie  o tym, czy wykonawca wykona sam zamówienie czy tez przy udziale podwykonawcy ma jedynie walor informacyjny

5

Odp: czy to jest podwykonawstwo

No nie wiem. Do starej ustawy były orzeczenia, że informacja, jakie części wykonają podwykonawcy kształtuje treść oferty i zmiana w tym zakresie jest zmianą istotną.

6

Odp: czy to jest podwykonawstwo

memphis napisał/a:

No nie wiem. Do starej ustawy były orzeczenia, że informacja, jakie części wykonają podwykonawcy kształtuje treść oferty i zmiana w tym zakresie jest zmianą istotną.



Spotkałam się z takim wyrokiem:

"Izba zauważyła, iż doprecyzowanie w wyjaśnieniach części zamówienia, którą wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom nie prowadzi do niedopuszczalnej zmiany treści oferty, lecz eliminuje wątpliwości dotyczące planowanego podwykonawstwa i będzie stanowiło dopełnienie obowiązku poinformowania zamawiającego o jego zakresie. Natomiast odrzucenie oferty byłoby przejawem niczym nieuzasadnionego formalizmu"

Nie ukrywam, że ta opinia jest dla mnie korzystniejsza, wolałabym nie odrzucać tej oferty tylko ją uratować.

7

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Jakieś rady??? proszę !!!

8

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Są różne orzecznia, to nie nowość. Zauważ, że w tym cytacie nie ma mowy o dodaniu podwykonawcy, tylko doprecyzowaniu części zamówienia. Trzeba by przeczytać cały wyrok. Nie mniej pierwszy krok to wyjaśnienie rozbieżności.

9

Odp: czy to jest podwykonawstwo

memphis napisał/a:

Są różne orzecznia, to nie nowość. Zauważ, że w tym cytacie nie ma mowy o dodaniu podwykonawcy, tylko doprecyzowaniu części zamówienia. Trzeba by przeczytać cały wyrok. Nie mniej pierwszy krok to wyjaśnienie rozbieżności.

ok, dziękuję, a więc poproszę o wyjaśnienie z art. 223 ust. 1 , tak?

10

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Ustawa w tej materii nie jest jednoznaczna jednak są w niej zapisy wymagające podania nazw podwykonawców o ile są znani, wymóg wykazania, że podwykonawca nie podlega wykluczeniu o ile zamawiający żądał tego w siwz itd. Musisz to wszystko rozważyć. Z tego co rozumiem wykonawca w złożonej ofercie oświadczył, że nie zamierza korzystać z podwykonawców (chyba , że nie wymagałaś takiego oświadczenia). Teraz nagle w trakcie badania ofert oświadcza, że jednak będzie korzystał z podwykonawcy a co więcej z wyjaśnień wynika, że miał taki zamiar od samego początku. Tutaj widzę niedopuszczalną zmianę oferty.

11

Odp: czy to jest podwykonawstwo

marekw2 napisał/a:

Ustawa w tej materii nie jest jednoznaczna jednak są w niej zapisy wymagające podania nazw podwykonawców o ile są znani, wymóg wykazania, że podwykonawca nie podlega wykluczeniu o ile zamawiający żądał tego w siwz itd. Musisz to wszystko rozważyć. Z tego co rozumiem wykonawca w złożonej ofercie oświadczył, że nie zamierza korzystać z podwykonawców (chyba , że nie wymagałaś takiego oświadczenia). Teraz nagle w trakcie badania ofert oświadcza, że jednak będzie korzystał z podwykonawcy a co więcej z wyjaśnień wynika, że miał taki zamiar od samego początku. Tutaj widzę niedopuszczalną zmianę oferty.


Tak, w ofercie wykonawca wpisał w miejscu do tego przeznaczonym "nie dotyczy". Może tak jak sugerował memphis    może najpierw poproszę o wyjaśnienia, zobaczę co odpisze.

12

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Zarządzać wyjaśnień nie zaszkodzi.

13 (edytowany przez Olek 2021-04-13 05:09:12)

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Rozważyłbym nie traktowanie tego jako podwykonawstwa. Jeżeli firma B, będzie tylko produkowała meble, a ich montażem zajmie się Wykonawca A (podobnie wcześniej pomiarem, zamówieniem tych mebli, ich dostawą itd) to w mojej opinii nie ma mowy o podwykonawstwie.

Przez analogię można wskazać, że wykonawca A dostarczy meble z IKEA. Podobnie także firmy informatyczne dostarczają laptopy firm Dell, Lenovo czy HP i nie wykazują tych firm jako podwykonawców.

Pytanie czy firma B nie zrobi nic więcej niż produkcja mebli?

14

Odp: czy to jest podwykonawstwo

dziękuję bardzo za pomoc, poproszę o wyjaśnienia, zobaczę co odpisze :-)

15

Odp: czy to jest podwykonawstwo

To, że ktoś gdzieś kupi jakiś mebel nie znaczy , że sprzedawca staje się od razu podwykonawcą. Myślę, że Olek ma rację.
Klakier

16

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Olek napisał/a:

Rozważyłbym nie traktowanie tego jako podwykonawstwa. Jeżeli firma B, będzie tylko produkowała meble, a ich montażem zajmie się Wykonawca A (podobnie wcześniej pomiarem, zamówieniem tych mebli, ich dostawą itd) to w mojej opinii nie ma mowy o podwykonawstwie.

Przez analogię można wskazać, że wykonawca A dostarczy meble z IKEA. Podobnie także firmy informatyczne dostarczają laptopy firm Dell, Lenovo czy HP i nie wykazują tych firm jako podwykonawców.

Pytanie czy firma B nie zrobi nic więcej niż produkcja mebli?


Witam, wykonawca A  w wyniku wyjasnien oświadczył, że firma B jest jego podwykonawcą, ze wpolpracuje z nią od lat . Jest jednoosobową działalnością.  Co Dalej? Skoro w formularzu oferty napisał : nie dotyczy   . Jest to postępowanie na dostawy,  wiec dla mnie jest to po prostu informacja , nic nie zmieni w wykonaniu umowy .

17

Odp: czy to jest podwykonawstwo

hej, jak postąpić? nie chce odrzucać:-)



olimpia1981 napisał/a:
Olek napisał/a:

Rozważyłbym nie traktowanie tego jako podwykonawstwa. Jeżeli firma B, będzie tylko produkowała meble, a ich montażem zajmie się Wykonawca A (podobnie wcześniej pomiarem, zamówieniem tych mebli, ich dostawą itd) to w mojej opinii nie ma mowy o podwykonawstwie.

Przez analogię można wskazać, że wykonawca A dostarczy meble z IKEA. Podobnie także firmy informatyczne dostarczają laptopy firm Dell, Lenovo czy HP i nie wykazują tych firm jako podwykonawców.

Pytanie czy firma B nie zrobi nic więcej niż produkcja mebli?


Witam, wykonawca A  w wyniku wyjasnien oświadczył, że firma B jest jego podwykonawcą, ze wpolpracuje z nią od lat . Jest jednoosobową działalnością.  Co Dalej? Skoro w formularzu oferty napisał : nie dotyczy   . Jest to postępowanie na dostawy,  wiec dla mnie jest to po prostu informacja , nic nie zmieni w wykonaniu umowy .

18

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Wyjaśnił dlaczego wcześniej nie korzystał, a teraz korzysta z podwykonawców? Bo wygląda to na strzał w kolano w wykonaniu wykonawcy.

19

Odp: czy to jest podwykonawstwo

memphis napisał/a:

Wyjaśnił dlaczego wcześniej nie korzystał, a teraz korzysta z podwykonawców? Bo wygląda to na strzał w kolano w wykonaniu wykonawcy.

Wyjaśnił, że jest to jego podwykonawca - współpracownik, który będzie odpowiedzialny za wykonanie kompleksowe całości zamówienia. Że działa na zasadzie współpracy, bowiem prowadzi działalność jednoosobową.
Jest to postępowanie na dostawy.

20

Odp: czy to jest podwykonawstwo

Witam
A mogę poprosić Olimpię o podanie  nr tego wyroku KIO, nie ukrywam , że mi też pasuje.
klakier

21

Odp: czy to jest podwykonawstwo

klakier napisał/a:

Witam
A mogę poprosić Olimpię o podanie  nr tego wyroku KIO, nie ukrywam , że mi też pasuje.
klakier


KIO 2411/12
ps. przyjęłam tę ofertę, jest ona najkorzystniejsza cenowo:-)