Temat: podpis oferty

Dzień dobry.  smile
Postępowanie poniżej progów. Wykonawca po zaszyfrowaniu w miniportalu wysłał ofertę z załącznikami (jeden plik pdf) i dopiero wtedy w epuap podpisał podpisem zaufanym. czy to znaczy że oferta jest podpisana? Pozostali najpierw podpisali podpisem zaufanym oferty (też jeden plik pdf lub skompresowany zip) później zaszyfrowali i wysyłając przez epuap ponownie podpisali. Czy jedna i druga sytuacja  z podpisami jest poprawna? Dla mnie jedna i druga ścieżka podpisu jest ok, ale wie,  że jeden z Zamawiający odrzucił oferty, które zostały podpisane tą pierwszą opisaną ścieżką.

2 (edytowany przez memphis 2021-02-15 17:08:32)

Odp: podpis oferty

Moim zdaniem z treści art. 63 nowej ustawy wynika, że podpisem (którymkolwiek) powinny zostać opatrzone dokumenty. Inaczej występuje brak integralności podpisu z dokumentem.

3

Odp: podpis oferty

c.d do mojego pytania 
Zapytałam prawnika i eksperta. od eksperta z zamówień publicznych( szkoleniowca) otrzymałam taką odpowiedź;
Sprawa nie jest oczywista, ponieważ w rozporządzeniu dot JEDZ znajdujemy zapis, że podpisanie formularza wysyłkowego może zastąpić podpis na dokumencie (oczywiście dot. JEDZ, ale przez analogię można to odnieść do oferty). Niemniej jednak mimo takiego stanowiska kluczowe jest co Pani wymagała w Specyfikacji. Jeżeli oferta miała być podpisana - to znaczy, że plik musiał być. Proszę mieć na uwadze, że trudno będzie wykazywać podpis w epuapie wysyłając oferty konkurencji, bo wysłane pliki będą bez podpisu. Tak więc proszę powołać się na sposób złożenia oferty opisany w SWZ.
Czekam jeszcze na naszego prawnika i prześlę jak odpisze.
Trudna sprawa nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi.

4

Odp: podpis oferty

Oferta nie podpisana jako tak w sobie. Czynność należało wykonać odwrotnie.

5

Odp: podpis oferty

Przenosząc sytuację na stary sposób wysyłania ofert, czyli pisemnie, to masz podpis złożony na kopercie do której wpakowano plik niepodpisanych kartek. Czy ktoś uznał by tak złożoną ofertę