1

Temat: oświadczenie art.56 ust.4

pod którą z kategorii wymienionych w art.56 ust.3 (Kierownik  zamawiającego,  członek  komisji  przetargowej  oraz  inne  osoby wykonujące  czynności  związane z przeprowadzeniem  postępowania  o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania  lub  osoby  udzielające  zamówienia  podlegają  wyłączeniu z dokonywania tych czynności) nalzey zakwalifikować osobę merytoryczną, która przygotowywała opis przedmiotu zamówienia ale nie jest ani kierownikiem, ani członkiem komisji?

Czy przygotowywanie opisu przedmiotu zamówienia należy zakwalifikować  jako czynności związane z przeprowadzeniem postępowania?

Zastanawiam się nad oświadczeniem , które należy złożyć zgodnie z 56.6:
6.oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w ust.3, składa   się   przed   rozpoczęciem wykonywania   czynności   związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.

Czy osoba nie będąca kierownikiem ani członkiem a opisująca przedmiot zamówienia oświadczenie powinna złożyć przed rozpoczęciem wykonywania   czynności   związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia j.w.?

2 (edytowany przez Olek 2021-02-01 19:36:54)

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

jasiekrok napisał/a:

pod którą z kategorii wymienionych w art.56 ust.3 (Kierownik  zamawiającego,  członek  komisji  przetargowej  oraz  inne  osoby wykonujące  czynności  związane z przeprowadzeniem  postępowania  o udzielenie zamówienia po stronie zamawiającego lub osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania  lub  osoby  udzielające  zamówienia  podlegają  wyłączeniu z dokonywania tych czynności) nalzey zakwalifikować osobę merytoryczną, która przygotowywała opis przedmiotu zamówienia ale nie jest ani kierownikiem, ani członkiem komisji?

Ja wcale nie zbieram oświadczeń od takich osób bo nowelizacja wykreśliła czynności związane z przygotowaniem postępowania. Chyba gdzieś czytałem, że byłoby to nadmiernie uciążliwe i dlatego wykreślili.

jasiekrok napisał/a:

Czy przygotowywanie opisu przedmiotu zamówienia należy zakwalifikować  jako czynności związane z przeprowadzeniem postępowania?

Według mnie nie. Postępowanie rozpoczyna się z chwilą przekazania ogłoszenia do publikacji DUUE lub zamieszczenia ogłoszenia z BZP (w dużym skrócie).

jasiekrok napisał/a:

Zastanawiam się nad oświadczeniem , które należy złożyć zgodnie z 56.6:
6.Oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w ust.3, składa   się   przed   rozpoczęciem wykonywania   czynności   związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.

Czy osoba nie będąca kierownikiem ani członkiem a opisująca przedmiot zamówienia oświadczenie powinna złożyć przed rozpoczęciem wykonywania   czynności   związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia j.w.?

Nie, o ile nie wykonuje czynności w postępowaniu.

3

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Ja zabrałem oświadczenie 56.3 od wszystkich, którzy mogłiby coś robić (na zaps) i złożyłem ad acta. Niech leży, jak się coś zmieni to mają złożyć nowe.

4

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

A czy to oświadczenie jak i oświadczenie o konflikcie interesów jest normalnie papierowe czy też tylko w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem albo zaufanym albo osobistym?

5

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

zrobiłem jak cbud i w formie papierowej

6

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

kaskaa napisał/a:

A czy to oświadczenie jak i oświadczenie o konflikcie interesów jest normalnie papierowe czy też tylko w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem albo zaufanym albo osobistym?

U mnie kto ma kwalifikowany podpis elektroniczny to tak podpisuje. Od reszty zbieram na papierze bo tak jest najszybciej.

7

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Spokojnie na papierze.

8

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

W tak w temacie dokumentacji czyli SWZ z załącznikami, ofert i innych to jak to u was wygląda: drukujecie i do teczki czy tylko elektronicznie?

9

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Prawie wszystko mam elektronicznie. Papierowo jedynie oświadczenia i protokół.

10

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Dzięki

11

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Ja mam wszystko na papierze plus wersja elektroniczna do potrzeb publikacji. Papierowych wersji dokumentów nie sposób obecnie uniknąć. Ja w ubiegłym roku niektóre dokumenty drukowałem po dwa trzy razy dla różnych instytucji kontrolnych. Niektóre dwa razy dla tego samego urzędu lecz do innych departamentów.

12

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

a czy te oświadczenie winna złożyć główna księgowa jednostki, która podpisuje umowę jako kontrasygnata ?

13

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Z opinii naszego radcy wynika, że takiego wymogu nie ma, o ile główna księgowa/skarbnik z jakiś względów nie bierze udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (np. jako członek komisji przetargowej). Kontrasygnata jest instytucją z prawa samorządowego i służy potwierdzeniu posiadania środków w budżecie.

14

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Czy oświadczenie 56.3 należy składać do każdego postępowania?

15

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Tak.

16

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

A z czego to wynika?

17

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

mam jedno które mi wszyscy podpisali początkiem roku w treści jest adnotacja że jak się coś zmieni w tej kwestii mają mi zmienić oświadczenie a oświadczenia z art 56 ust 1 do każdego postępowania

18 (edytowany przez memphis 2021-03-15 15:23:03)

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

Jak dla mnie z art. 72 ust. 1 pkt 9 oraz art. 73 ust. 1. Nie jest to jakiś problem, a wolę mieć pod każdym protokołem i tak też mam zarządzone.

19

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

cbud napisał/a:

Ja zabrałem oświadczenie 56.3 od wszystkich, którzy mogłiby coś robić (na zaps) i złożyłem ad acta. Niech leży, jak się coś zmieni to mają złożyć nowe.


a z jaką datą oni podpisali? w dniu ogłoszenia postępowania czy np. w dniu powołania komisji przetargowej?

20

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

memphis napisał/a:

Jak dla mnie z art. 72 ust. 1 pkt 9 oraz art. 73 ust. 1. Nie jest to jakiś problem, a wolę mieć pod każdym protokołem i tak też mam zarządzone.

proszę , opisz dokładnie w którym momencie (z jaką datą) składają wszyscy te dwa oświadczenia, bo ja  już się pogubiłam :-(

21

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

olimpia1981 napisał/a:

a czy te oświadczenie winna złożyć główna księgowa jednostki, która podpisuje umowę jako kontrasygnata ?


jak wynika z opinii UZP, osoby podpisujące umowę również ( więc i skarbnik )
https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/katalog-osob-zobowiazanych-do-zlozenia-oswiadczen,-o-ktorych-mowa-w-art.-56-ust.-4-ustawy-prawo-zamowien-publicznych

22

Odp: oświadczenie art.56 ust.4

olimpia1981 napisał/a:
memphis napisał/a:

Jak dla mnie z art. 72 ust. 1 pkt 9 oraz art. 73 ust. 1. Nie jest to jakiś problem, a wolę mieć pod każdym protokołem i tak też mam zarządzone.

proszę , opisz dokładnie w którym momencie (z jaką datą) składają wszyscy te dwa oświadczenia, bo ja  już się pogubiłam :-(

Pierwsze oświadczenie (o niekaralności) w dniu rozpoczęcia wykonywania czynności w postępowaniu (w praktyce najcześciej w dniu ogłoszenia przetargu), drugie oświadczenie (o konflikcie interesów) co do zasady najpóźniej przed zakończeniem postępowania (i najwcześniej w dniu otwarcia ofert), albo niezwłocznie po powzięciu wiadomości o wystąpieniu konfliktu interesów.

W opinii i ustawie jest mowa o osobach udzielających zamówienia. Nie uważam, żeby skarbnik udzialał zamówienia, gdyż tylko poświadcza, że są środki na sfinansowanie zamówienia.