1 (edytowany przez jasiekrok 2020-09-03 12:27:46)

Temat: kosztorys- RB

witajcie,
w kosztorysie ofertowym wykonawca przeszacował mi jedną pozycję ( z inwestorskiego 7.000,00zł - , z ofertowego 22.000,00zł- koszt materiału ok ale bardzo wysoka robocizna) a drugą natomiast niedoszacował (z inwestorskiego 95.000,00zł (cena jedn. 270,00zł mat+robo) z ofertowego 43.000,00zł (cena jedn.120,00zł mat+robo)). Pozostałe są "rynkowe".


Co należy zrobić z takim kosztorysem, wykonawcą, ofertą?
Dodam, że cena oferty nie jest rażąco niska, ale jest niższa od naszego szacunku i znacznie niższa od drugiej oferty ale też nie łapie się na ustawowe 30% w stosunku do średniej arytmetycznej cen złozonych ofert

2

Odp: kosztorys- RB

nic bym nie robił

3

Odp: kosztorys- RB

jo- dlaczego?


1.Ta niedoszacowana pozycja jest to najistotniejsza część składowa ceny, stanowiąca jej ok. 80%.
wg mnie należałoby wezwać do udzielenia wyjaśnień w tym złożenie dowodów , na podstawie art. 90 ust.1 pzp.

2. A co z pozycją która jest bardzo przeszacowana?

4

Odp: kosztorys- RB

zawsze możesz badać RNC natomiast ja badam tylko jak muszę (30%) jeżeli ilości w poszczególnych pozycjach nie powinny się zmienić to nie ma niebezpieczeństwa że nagle cena całkowita podskoczy przy RNC zazwyczaj odnoszę cię do całej wartości oferty a nie poszczególnych pozycji

5

Odp: kosztorys- RB

Sprawa może mieć jednak drugie dno czyli jakiś zamysł Wykonawcy dotyczący robót dodatkowych. Zamawiający żądał kosztorysu czyli należy przypuszczać, że rozliczenie kosztorysowe. W ostatecznym rozliczeniu może więc wyjść, ze ta niby tania pozycja zrobi się nagle bardzo droga. Sugeruję jednak wezwać wykonawcę do wyjaśnienia.

6

Odp: kosztorys- RB

Ale artykuł 90 mówi o częściach składowych ceny, więc myślę, że jeśli masz wątpliwości to należy powołując się na ten artykuł poprosić Wykonawcę o wyjaśnienie. Zawsze lepiej mieć dokument.