1

Temat: KARA

Wykonawcy zostanie uKARAny za nieterminowe wykonanie inwestycji.
Z jaką kwotą ma wystawić fakturę i czy należy jego powiadomić o wielkości nałożonej kary?

2

Odp: KARA

w protokole odbioru określamy wysokość kary, faktura wystawiona na całość, potrącamy przy wypłacie, chyba że chce wpłacić wcześniej karę

3

Odp: KARA

Kara nie może być uznaniowa ale za realne wykroczenie. No chyba, że macie w umowie napisane widełki w oparciu o jakieś warunki.

4

Odp: KARA

cbud napisał/a:

Kara nie może być uznaniowa ale za realne wykroczenie. No chyba, że macie w umowie napisane widełki w oparciu o jakieś warunki.




przecież napisano że za nieterminowość (zakładamy że z winy wykonawcy), jaka tu wątpliwość

5

Odp: KARA

Ja załatwiam tą sprawę w protokole odbioru gdzie jako osobną pozycję wykazuję karę umowną i w podsumowaniu obniżam o jej wartość kwotę do wypłaty. Wykonawca wystawia potem fakturę na tą obniżoną kwotę.

6

Odp: KARA

Mam wątpliwość , czy na pewno wykonawca wystawia fakturę z kwotą obniżoną o karę?
Czy podstawa dla wykonawcy będzie protokół odbioru z notatką o karze?

7

Odp: KARA

Nie z notatką tylko z wyliczeniem tej kary i odwołaniem do właściwych zapisów w umowie, które przewidują taki sposób rozliczenia. U mnie wykonawca zawsze podpisuje protokół odbioru zgadzając się tym samym na wyliczoną w nim kwotę do wypłaty.

8 (edytowany przez cbud 2019-12-11 10:14:04)

Odp: KARA

janek159 napisał/a:
cbud napisał/a:

Kara nie może być uznaniowa ale za realne wykroczenie. No chyba, że macie w umowie napisane widełki w oparciu o jakieś warunki.




przecież napisano że za nieterminowość (zakładamy że z winy wykonawcy), jaka tu wątpliwość

wątpliwośc jaka kwota za jaki okres czasu

marekw2 napisał/a:

Ja załatwiam tą sprawę w protokole odbioru gdzie jako osobną pozycję wykazuję karę umowną i w podsumowaniu obniżam o jej wartość kwotę do wypłaty. Wykonawca wystawia potem fakturę na tą obniżoną kwotę.

przykro ale kara nie może być ujęta na fakturze (jej pomniejszenie)

9 (edytowany przez marekw2 2019-12-11 16:36:16)

Odp: KARA

cbud napisał/a:

przykro ale kara nie może być ujęta na fakturze (jej pomniejszenie)

Z czego to wynika? Jak inaczej chcesz wyegzekwować od wykonawców tą kwotę

10

Odp: KARA

czy mandat drogowy albo grzywnę rozliczasz w podatku? Chyba nie bo to jest Twoje niedociągnięcie. Ty masz obowiązek zapłaty wykonawcy i on wystawia fakturę zgodnie z umową. To jest do rozliczenia. Natomiast to z czego się nie wywiazał to albo potrącasz z faktury, albo wystepujesz do niego aby Ci zapłacił, albo potrącasz z zabezpieczenia. Czy gwarantowi też wystawiasz fakturę jeśli Ci zapłaci?

11

Odp: KARA

W związku z karą mam jeszcze pytanie odnośnie terminu naliczania.
Wykonawca zgodnie z umowa miał wykonać zamówienie do dnia 17.10.2019r. a zgłosił wykonanie 13.12.2019r po godzinie 15:00. Wyliczyłem, że to jest 57 dni. Czy powinienem wliczyć dzień zgłoszenia 13.12?

12

Odp: KARA

Za dzień zgłoszenia już nie.