1

Temat: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

W PN oferta z najniższą ceną znacząco przekracza budżet zamawiającego (zamawiający nie będzie mógł dołożyć pieniędzy).
Okazuje się, że Wykonawca przyjął  stawkę VAT tj. 23, zamiast stawki 8 %. Mimo wszystko jeżeli przyjął by 8 % stawkę VAT, to i tak już sama cena netto przewyższa możliwości finansowe Zamawiającego.

Czy Zamawiający winien wzywać wykonawcę do wyjaśnień w zakresie zastosowanej stawki VAT (w ocenie księgowej jest wadliwa), mimo faktu, że postępowanie zostanie i tak unieważnione, bo i tak oferta z Najniższa ceną przewyższyłaby możliwości budżetowe zamawiającego.

2

Odp: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

8% nie jest w tym wypadku stawką preferencyjną? Jeśli tak, to nikt nie może wykonawcy zmusić do jej zastosowania. W 87.1 nie ma takiego zapisu jak w 26.3: chyba że mimo ich złożenia, uzupełnienia lub poprawienia lub udzielenia wyjaśnień oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Czytając więc literalnie powinno się wyjaśnić wątpliwości.

Drugie podejście jest takie, że możecie unieważnić z marszu, bo taką możliwość daje 93.1.4, ale nie będzie wówczas zastanawiać dlaczego wykonawca zastosował 23%???

3

Odp: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

Przed unieważnieniem należy sprawdzić omyłki, w tym wypadku wątpliwości budzi zastosowana stawka podatku  VAT a więc trzeba to wyjaśnić.

4

Odp: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

Nie trzeba Marcel. Skoro i tak wiedzą i unieważnią - to po co?
Co do Katiqq - masz rację nikt nie może zmusić do stosowania stawki preferencyjnej. Ja tak miałem ostatnio i różne oferty miały rózne stawki. Problem jest tylko we właściwym porównaniu ofert. Głowiłem się czy należy pozostawić tak do porównania brutto, czy też doisać ten sam vat. Ostatecznie mając trzy rózne vaty - tak zostawiłem smile

5 (edytowany przez Marcel 2019-10-03 12:40:11)

Odp: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

cbud napisał/a:

Nie trzeba Marcel. Skoro i tak wiedzą i unieważnią - to po co?

A no po to aby sprawdzić czy cena po ewentualnych poprawkach nie ulegnie zmianie.
Badanie powinno zostać przeprowadzone oficjalnie przez komisję i opisane w protokole.
Wszystko zależy od danego przypadku.

6

Odp: Najniższa oferta przekracza budżet i zawiera błąd w obliczeniu ceny

Marcel - Pisał wyraźnie, iż niezależnie od wstawienia vat i tak nie będą realizować. Skoro z góry to wiem to nie zadaję sobie roboty.