1

Temat: brak warunków udziału a podmioty udostępniające zasoby

witam,

często spotykam w rożnych siwz taką sytuację, że zamawiający nie stawia warunków udziału w postępowaniu, a w dalszej treści siwz rozpisuje się nt. podmiotów udostępniających zasoby.

czy te zapisy mają rację bytu, skoro nie ma postawionych warunków udziału?

czy zamawiający może w takim przypadku przywoływać w siwz przesłankę wykluczenia z art.24.1.12?

moim zdaniem jak nie ma postawionych warunków, to zamawiający może żądać tylko oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania w stosunku do wykonawcy, a nie również do tych podmiotów.

2

Odp: brak warunków udziału a podmioty udostępniające zasoby

masz rację ale z drugiej strony zazwyczaj posługujemy się szimelem i takie są tego skutki, brak warunków tylko oświadczenie o wykluczeniu, natomiast 24.1.12 dotyczy spełniania warunków udziału ale też podstaw wykluczenia powinie zostać