1

Temat: szacowanie

Witam,
Mam pytanie. mamy zamiar kupić bezzałogowe statki powietrzne tzw. drony. Oprócz tego chcemy zakupić oprogramowanie służące do modelowania 3D z fotografii cyfrowych pozwalające przeprowadzić fotogrametryczną obróbkę cyfrowych zdjęć. To oprogramowanie będzie służyło do obróbki zdjęć z dronów w technologii 3D ale jego zastosowanie jest szersze bo umożliwia obróbkę zdjęć z innych urządzeń jak aparaty cyfrowe, telefony, skanery itp. Jeśli chodzi o Wykonawców to jest kilku co oferują i drony i to oprogramowanie ale większość co ma drony nie ma takiego oprogramowania - jest to specjalistyczne oprogramowanie geodezyjne do fotogrametrii. Na pewno główny dystrybutor tego oprogramowania nie ma dronów w sprzedaży. Moje pytanie brzmi czy zakup dronów oszacować łącznie z tym oprogramowaniem bo z jednej strony jest to zakup powiązany z dronem a z drugiej strony oprogramowanie to służy nie tylko do obróbki zdjęć z dronów i krąg wykonawców nie do końca jest ten sam? Proszę o pomoc.

2

Odp: szacowanie

Po opisie - szacowałbym oddzielnie. Natomiast z logiki wychodzi mi, że jednak taniej wyjdzie kompleksowe powiązanie sprzętu z oprogramowaniem. Najlepiej zrobić z podziałem na częsci. Ale tutaj decyzja zależy do Zamawiającego - można i osobno skoro oprogramowanie nie musi słuzyć wyłacznie dronom.

3

Odp: szacowanie

zawsze jest niebezpieczeństwo że któraś część nie wypali i wtedy druga nie ma sensu, zastanowiłbym się czy jednak nie zrobić razem każdy  może wziąć podwykonawcę, podmiot trzeci konsorcja też się zdarzają

4

Odp: szacowanie

Owszem, ale można w warunkach siwz zawrzeć klauzulę o rozwiązaniu umowy w przypadku niewypału.