1 (edytowany przez janek159 2019-01-24 11:40:21)

Temat: e-faktury

Czy ktoś korzysta z portalu do efakturowania. Działa to?

Mówię o platformie o której mowa w tej ustawie:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002191/O/D20182191.pdf

2

Odp: e-faktury

Obecnie dostępna jest wersja demonstracyjna platformy. Należy wejść na stronę efaktura.gov.pl. Konta będzie mozna zakładac od 18.04.2019 r. natomiast konto testowe można założyc teraz. Ustawa o elektronicznym fakturowaniu obowiązuje do zamówień które udzielimy po 18.04 (próg pow. 30.000 euro). Natomiast do zamówień pon. 30.000 euro gotowość do odbioru faktur od 01.08.2019. Istostne jest to że Wykonawcy tą ustawa nie zostali przymuszeni do wysyłania faktur elektronicznych. Zamawiający musi być gotowy do ich odbioru jeśli Wykonawca wyśle fakturę przez platformę.  Są to informacje ze szkolenia, na którym byłam 2 dni temu prowadzonego przez Ministerstwo.

3

Odp: e-faktury

Tak, Justyna. Dzięki.

4

Odp: e-faktury

proszę bardzo.

5

Odp: e-faktury

Zgodnie z art 4 ust 3 ustawy o e-fakturach w zamówieniach do 30.000,00 (od 1.08.2019) można wyłączyć stosowanie e-faktur. W zamówieniach powyżej 30.000,00 od 18.04.2019 możliwość składania przez wykonawcę e-faktury musi być zapewniona.

Z platformy nie korzystałem.

Przy okazji mam pytanie. Kto waszym zdaniem powinien zająć się tematem? Pion finansowy, organizacyjny, zamówienia publiczne?

6

Odp: e-faktury

zagadnienie związane z działalnością działów finansowych

7

Odp: e-faktury

No chyba nie do końca. u mnie ja muszę a jestem w dziale administracyjnym. Księgowość jak zwykle umywa ręce.

8

Odp: e-faktury

sorki, czy ktoś przymierzał się do zapisów w SIWZ dotyczących e - faktur?

9

Odp: e-faktury

Art. 4 ust. 3  - "W przypadku zamówień publicznych, do których nie stosuje się przepisów ustawy ? Prawo zamówień publicznych, ustawy o umowie koncesji albo ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zamawiający może w umowie, w ogłoszeniu o zamówieniu, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia albo w innym dokumencie rozpoczynającym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, postępowanie o zawarcie umowy koncesji albo postępowanie w sprawie wyboru partnera prywatnego wyłączyć stosowanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych".

Czy ten przepis można zastosować do zamówień wyłączonych na podstawie art. 4 pkt 8? Trochę to nielogiczne, biorąc pod uwagę art. 12 ust. 1, który stanowi:

"Do zamówień publicznych, o których mowa w art. 4 pkt 8 ustawy ? Prawo zamówień publicznych, umów koncesji, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o umowie koncesji, oraz umów o partnerstwie publiczno-prywatnym, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, przepisy niniejszej ustawy stosuje się od dnia 1 sierpnia 2019 r."

10

Odp: e-faktury

A dlaczego nie?

11

Odp: e-faktury

tak, ale jaki zapisy i czy w ogóle jakiś zapis wpisać w SIWZ powyżej wartości określonych w art. 11 ust.8 uPzp

12 (edytowany przez Marta 2019-03-11 06:57:39)

Odp: e-faktury

udało Wam się założyć konto na platformie?

13

Odp: e-faktury

justyna2 napisał/a:

No chyba nie do końca. u mnie ja muszę a jestem w dziale administracyjnym. Księgowość jak zwykle umywa ręce.

No chyba żartujesz? A kto będzie "obracał" fakturami w formacie xlm? Ty czy księgowość będzie opisywać i płacić oraz archiwizować.

14

Odp: e-faktury

Założyć konto to nie problem. Ja tylko nie wiem o co chodzi na tym koncie smile

15

Odp: e-faktury

lobo napisał/a:

sorki, czy ktoś przymierzał się do zapisów w SIWZ dotyczących e - faktur?

A po co? Nie trzeba regulować tego w SIWZ.

16

Odp: e-faktury

Zamawiacze, macie może jakąś wizje jakie zapisy umieścić w umowach po 18 kwietnia, dotyczące e-faktury?