1

Temat: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Otworzyliśmy oferty na usługi dostarczania posiłków. Oferty złożyło dwóch wykonawców, przy czym jeden podał w formularzu ofertowym prawidłową "cenę łączną brutto" (takie sformułowanie widnieje w FO) a drugi zrozumiał, że cena łączna to cena jednostkowa i wpisał kwotę... 20 zł - za jeden posiłek. Oczywiście poszło do niego wyjaśnienie o rażąco niską cenę a on rzecz jasna tłumaczy się omyłką, podał nawet cenę przemnożoną przez ilość posiłków. Rozumiem, że mimo tego odrzucamy? Wolę się upewnić.

2

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Albo inaczej: odrzucenie na podstawie 89.1.4 czy 89.1.6?

3

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

rażąca cena odpada, bo przecież nie utrzymują że chcą wykonać za 20 zł za całość

4

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Czyli rozumiem, że błąd w obliczeniu ceny?

5

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

czy z jakiejkolwiek innej części oferty można wywnioskować jaka powinna być wartość brutto całkowita

6

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Nie.

7

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Można wywnioskować z SIWZ-u, gdzie podano liczbę posiłków i wykonawca podał cenę za jeden.

8

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

no nie wiem
http://prawo-zamówień-publicznych.pl/problem-z-wyborem-oferty-najkorzystniejszej-w-praktyce/

9

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Mnie to w sumie obojętne, mogę zastosować też omyłkę rachunkową, bo po przemnożeniu i tak jest droższy, więc nie wpływa na wynik. Dzięki za link.

10

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

no i co robimy

11

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

No z tego linku wynika, że omyłka rachunkowa, do czego w sumie jestem w stanie się przychylić, bo raz, że nie wpływa na wynik, więc mam spokój z ewentualnym "pokrzywdzonym" oferentem a dwa, że to po prostu łatwiejsze - nie trzeba nic uzasadniać. Tyle tylko, że przypadek jest tu inny, bo w moim przetargu nie było jak w postępowaniu opisanym pod podanym przez jo adresem tak, że miałem jakiś dodatkowy formularz cenowy (może i mój błąd), tylko samo FO.

Poza tym:
https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-dotyczace-ustawy-pzp/przygotowanie,-wszczecie-i-przebieg-postepowania-o-udzielenie-zamowienia-publicznego/omylki-i-bledy-w-ofertach-wykonawcow-analiza-na-przykladzie-orzecznictwa-sadow-okregowych-i-krajowej-izby-odwolawczej

"Zasadą wynikającą z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych jest brak możliwości dokonywania zmian w treści złożonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferty po upływie terminu wyznaczonego do składania ofert".

Mogę poprawić omyłkę, jeśli mam jakąś podstawę do tego, żeby sądzić, że przed upływem terminu składania ofert wykonawca wypełnił inny dokument (np. formularz w excelu). Tymczasem wyjaśnienie kwestii ceny dotarło do zamawiającego już po otwarciu ofert.

Co sądzicie?

12

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

całe szczęści że nie jest pierwszy w rankingu chyba bym poprawił jako omyłkę

13

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

a FO jak wyglądał?

cena netto ........ x ilość ....... = ............. łaczna cena? czy jak , czy tylko cena za całość?

14

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

Cena netto + VAT = cena brutto. Za całość.

15

Odp: Błąd w formularzu ofertowym a rażąco niska cena

ja nie wiem, dziękuję.