1

Temat: rozwiazanie umowy

Witam,jak mam rozwiązać umowę zawarta w wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego na dostawę ary.spożywczych.Umowa nie zawiera niestety żadnych zapisów w tej sprawie.Jakość dostarczonej żywności pozostawia wiele do życzenia.Nie chcemy naliczać kar umownych bo sa to śmieszne kwoty ale rozwiązać umowę.Wartość umowy ok 30000.

2

Odp: rozwiazanie umowy

proszę pomożcie! może na podstawie kodeksu cywilnego można rozwiązać umowę?

3

Odp: rozwiazanie umowy

Po pierwsze: przesłanki rozwiązania z PZP (tutaj nie zachodzą)
Po drugie: zapisy umowy (piszesz, że nie ma)
Po trzecie: Kodeks cywilny, tylko trzeba szukać wśród przepisów, które są właściwe dla przedmiotu twojej umowy.
Nie lepiej dogadać się (naciskać na wykonawce, nie dostanie poświadczenia należytego wykonania zamówienia, kary umowne, nawet jeśli są symboliczne)

4

Odp: rozwiazanie umowy

Dziękuję, ale naciskanie na wykonawcę nic nie da. Już dzwoniliśmy, pisaliśmy i nic. Chcę go postarszyć karami umownymi za odstąpienie od umowy z jego winy (taki zapis jest w umowie) więc może zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tylko jaki artykuł kodeksu cywilnego przywołać. ?

5

Odp: rozwiazanie umowy

Takie polubowne rozwiązanie umowy może się wam odbić czkawką przy ponownym przetargu. Jeżeli ten wykonawca złoży ofertę (najkorzystniejszą) to będziecie musieli ponownie go wybrać.

6

Odp: rozwiazanie umowy

To zależy, jeśli twoje zamówienie to dostawa w rozumieniu KC (art. 605: Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny) - to przepisy o umowie dostawy, którą jest zresztą potypem umowy sprzedaży. Jeśli nie- to przepisy dotyczące sprzedaży.

7

Odp: rozwiazanie umowy

nie wiem jak to ma rozumieć, to jest dostawa sukcesywna pieczywa

8

Odp: rozwiazanie umowy

Olimpia: o tą część chodzi: " zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku", czy wytwarza, czy tylko sprzedaje. Zresztą wielkiego znaczenia to nie ma, bo przepisy KC o dostawie są krótkie  i odsyłają do przepisów o sprzedaży.

9

Odp: rozwiazanie umowy

bez nakładania kar rozwiązywanie umowy bez powodu jest ryzykowne lepeij nałożyc kary a potem rowiązać umowę

10

Odp: rozwiazanie umowy

ale z jakiego artykułu rozwiązać umowę?  wykonawca wytwarza pieczywo i dostarcza

11

Odp: rozwiazanie umowy

olimpia1981 napisał/a:

Dziękuję, ale naciskanie na wykonawcę nic nie da. Już dzwoniliśmy, pisaliśmy i nic. Chcę go postarszyć karami umownymi za odstąpienie od umowy z jego winy (taki zapis jest w umowie) więc może zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tylko jaki artykuł kodeksu cywilnego przywołać. ?

Z tego wynika, że przewidziałaś odstąpienie w umowie, to nie wiem o jaki artykuł pytasz. Odstąpienie z winy wykonawcy + kary z tym związane. Rozwiązujesz umowę posiłkując się zawartymi w niej zapisami.