1

Temat: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

No właśnie o jakie oczywiste okoliczności chodziło ustawodawcy?

Mam 4 oferty na dokumentację, 3 z nich w granicach 9000,00 (9100 9300 9800) i jedną za 55000,00. Wartość szacunkowa 10000,00. Śr arytmetyczna wychodzi 20800,00 więc muszę uruchomić procedurę barania RNC.
Oferta za 55 tys podlega odrzuceniu (zła gwarancja).

Czy tu nie ma "rozbieżności wynikających z oczywistych okoliczności które nie wymagają wyjaśnienia"?

2

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Moim zdaniem nie musisz wzywać do RNC skoro jeden z Wykonawców przesadził i "sztucznie" zawyżył ceny rynkowe które jak widać po pozostałych złożonych ofertach i szacunku są realne.
Poza tym czy to postępowanie jest powyżej 30 000 euro?, chyba nie więc nie ma się czym przejmować.

3

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Zamówienie podzielone na części o łącznej wartości ok 200 tys zł

4

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Może być tak że jeden z wykonawców mocno "przesadził" z ceną, sztucznie zawyżając wartości i tak pewnie jest w tym przypadku.

5

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

No przesadził z ceną. Tylko czy już samo nienaturalne odstępstwo tej ceny od innych ofert w tym również od wartości szacunkowej, stanowi podstawę do zaniechania prowadzenia procedury RNC?

6

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

myślę że właśnie do takich sytuacji (jeszcze do nie prawidłowego (zawyżonego) szacunku) został ten przepis wymyślony

7

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Nie mogę teraz znaleźć, ale czytałem opinię właśnie o takiej ofercie, znacznie zawyżonej odbiegającej od pozostałych i braku konieczności wzywania do RNC.

8

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że znowelizowane przepisy PZP przewidują odstępstwo od ww. obowiązku, pomimo zaistnienia przesłanek ku temu, jeżeli rozbieżność wynika z okoliczności oczywistych, które nie wymagają wyjaśnienia. Niestety ustawodawca nie doprecyzował w art. 90 ust. 1a PZP o jakie okoliczności chodzi. Można jednak przyjąć, że może to dotyczyć przykładowo sytuacji, gdy niektóre oferty, zwłaszcza podlegające odrzuceniu (np. niezgodne z SIWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia) mają znacząco zawyżone ceny, co przekłada się na zawyżenie średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. W takim przypadku zamawiający nie musiałby zwracać się o udzielenie wyjaśnień.
Andrzela Gawrońska - Baran (Przetargi w praktyce 12/2016).

9

Odp: RNC - okoliczności oczywiste które nie wymagają wyjaśnień

Bingo Apollo!