1 (edytowany przez Katiqq 2016-11-08 08:08:22)

Temat: Art. 3 ust. 1 pkt 5

Zmieniła się treść wskazanego Artykułu. I tutaj opinia UZP z Informatora nr 3/2016 (str. 44). Wynika z tego, że wykreślono słowo "łącznie", żeby jednak było łącznie.

"Ponadto  ustawa  nowelizująca wykreśliła we wprowadzeniu do wyliczenia w Art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp słowo ?łącznie?.
Zmiana ta miała na celu maksymalne zbliżenie kształtu przepisu Art. 3 ust. 1 pkt 5 do formy Art.  13  dyrektywy  2014/24/UE,  którego  transpozycję  stanowi.  Dla  ustalenia  obowiązku stosowania  procedur  udzielania  zamówień  publicznych  przez  zamawiających  określonych w Art.  3  ust.  1  pkt  5  ustawy  Pzp  konieczne  jest,  tak  jak  to  było  dotychczas,  jednoczesne
(łączne) spełnienie, w odniesieniu do udzielanego zamówienia, wszystkich trzech opisanych powyżej  przesłanek. ... Konkludując, zgodnie z brzmieniem Art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp konieczne jest łączne spełnienie  w  odniesieniu  do  udzielanego  zamówienia  wszystkich  trzech  przesłanek wskazanych w ww. przepisie."

Łatwiej już nie będzie, ale może będzie weselej?

2

Odp: Art. 3 ust. 1 pkt 5

Ostatnio na wykładzie dyrektor działu prawnego UZP mówił, iż jest to skutek jedynie komórki legislacyjnej, która doszła do wniosku, że słowo łącznie jest zbędne gdyż z brzmienia przepisu i tak wynika konieczność wystąpienia wszystkich przesłanek.

3

Odp: Art. 3 ust. 1 pkt 5

Treść art. 3 ust. 5 nawet bez słowa "łącznie" i tak wskazuje na konieczność łącznego spełniania przesłanek w nim wymienionych. Sposób redakcji tego przepisu (wyliczenie przesłanek po przecinku) przesądza o konieczności ich łącznego traktowania. Gdyby w treści wyliczenia znajdował się sformułowanie "lub" bądź inne wskazujące na alternatywność tych przesłanek wówczas przepis wskazywałby na to, że podmioty bądą objęte zakresem pzp jesli zajdzie w stosunku do nich którakolwiek z przesłanek.
Ponadto rozdzielenie tych przesłanek powodowałoby, że np. zobowiązany do stosowania ustawy jest podmiot, który udziela zamówienia o wartości powyżej progów. Czyli niezależnie od środków z których finansowane jest zamówienie i niezależnie od przedmiotu zamówienia.
Czyli podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy byłby podmiot prywatny, finansujący zakup ze środków własnych ale jak wartość zakupu przekracza progi musi zastosować pzp bo nabywa status zamawiającego w świetle ustawy Pzp.