1

Temat: umowa o dzieło

Witam!
Proszę o podpowiedź:
1) jak oszacować wartość zamówienia zakładając, że zamówienie to będzie realizowane w oparciu o umowę o dzieło a Wykonawcą będzie osoba fizyczna, która nie jest vat-owcem. A więc, wartość zamówienia brutto czy netto (trudno tu mówić o podatku VAT)?

2) co w przypadku, gdy oszacowano zamówienie poniżej 6 000 euro (postępowanie prowadzone przed nowelizacją Ustawy pzp), a więc nie zastosowano przepisów Ustawy pzp jednak w efekcie w trakcie jej realizacji przekroczono ten próg.

Może ktoś z Was może mi podsunąć jakiś komentarz lub wyrok... zwłaszcza do 2 pytania.
Dostał mi się "taki pasztet" po kimś z 2005r. i teraz muszę wybronić przed kontrolą.
Proszę o pomoc.

2

Odp: umowa o dzieło

1) oszacowanie zawsze jest netto
2) "wystarczy" wykazać należytą staranność przy szacowaniu

3

Odp: umowa o dzieło

1) netto hmm... to ma być całkowite wynagrodzenie Wykonawcy bez podatku od towaru i usług (cytuje z głowy, więc może nie jest to dosłownie z ustawą), a przy osobie fizycznej tym wynagrodzeniem będzie brutto.
Ja jednak skłaniam się do wartości netto, bo na tym etapie nie mogę posiadać wiedzy, że Wykonawcą będzie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej...
2) żebym mogła z posiadanych dokumentów wykazać należytą staranność...

Dzięki wielkie smile

4

Odp: umowa o dzieło

ad 2) nie ma strachu - GKO wydała ostatnio orzeczenie uniewinniające w sprawie, w której chodziło o udzielenie zamówienia bez stosowania Pzp przy wartości zamówienia przekraczającej 6.000 euro (próg obowiązujący w chwili udzielania zamówienia) ale mniejszej niż 14.000.

Cytat z GP:
"Orzeczenie to stanowi, że osoby, którym zarzucono naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych przed nowelizacją, a wartość zamówienia nie przekraczała 14 tys. euro, powinny zostać uniewinnione."

Źródło:
Gazeta Prawna Nr 200 (2070) poniedziałek, 15 października 2007 r.
"Nowe limity mają znaczenie"
Sygn. akt: DF/GKO-4900-45/49/07/1944

5

Odp: umowa o dzieło

Dzięki za pocieszenie:))
Jak się dzisiaj okazało (po sprawdzeniu całości dokumentacji) nie było szacowania wartości zamówienia. Dopiero po podpisaniu ostatniej umowy o dzieło postanowiono sprawdzić ich wartość netto a następnie przeliczono wg nie aktualnego kursu euro...
Jak na razie zarzucają podzielenie zamówienia.
Na poniedziałek zapowiedziała się Kontrola - zobaczymy co wówczas z tego wyniknie.

Pozdrawiam i dziękuję.