26

Odp: zmiana ustawy Pzp

Wpisałem że oferent ma powiadomić Zamawiającego jeżeli będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego jeżeli kotoś taka informacje złoży to dolicze podatek a jeżeli nie to przyjme jak w formularzu ofertowym i chyba będę tą regułkę wpisywał w każde postępowanie, ciekawy czy wykonawcy sie połapiąo co chodzi??

27 (edytowany przez Miraa 2015-07-02 11:55:05)

Odp: zmiana ustawy Pzp

A co z vatem o wartości 0%?  Np ma szkolenia ;/

28

Odp: zmiana ustawy Pzp

Katiqq napisał/a:
Marcel napisał/a:

Dzwoniłem na infolinię warszawską w spr. VAT, otrzymałem odpowiedź iż dotyczy to tylko dostaw nabywanych, zgodnych z zał. nr11.

Marcel - ja też nie mam o tym pojęcia, ale jeśli tak Ci powiedziano, to dostałeś informację niezgodną z treścią ustawy, w której mowa jest także o usługach.

I tu mamy ustawowy babol.

29

Odp: zmiana ustawy Pzp

Nie rozumiem tego. Jeśli zgłosi się do przetargu na dostawę nowego samochodu firma np. z Niemiec, która zaoferuje auto w cenie netto, to masz dostawę wewnątrzwspólnotową i pomimo, że pojazdy nie są wymienione w tym załączniku VAT musisz doliczyć samodzielnie. To samo dotyczy jakiejś usługi np. projektowania.
Czy jest ktoś, kto to ogarnia?

30

Odp: zmiana ustawy Pzp

Katiqq napisał/a:

Czy jest ktoś, kto to ogarnia?

Może ustawodawca ? smile

31

Odp: zmiana ustawy Pzp

Miraa napisał/a:
Katiqq napisał/a:

Czy jest ktoś, kto to ogarnia?

Może ustawodawca ? smile

Wątpię ...

32

Odp: zmiana ustawy Pzp

jo napisał/a:

Wpisałem że oferent ma powiadomić Zamawiającego jeżeli będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego jeżeli kotoś taka informacje złoży to dolicze podatek a jeżeli nie to przyjme jak w formularzu ofertowym i chyba będę tą regułkę wpisywał w każde postępowanie, ciekawy czy wykonawcy sie połapiąo co chodzi??

A gdzie wpisałeś? - do SIWZ gdzieś, czy do formularza oferty ?

33

Odp: zmiana ustawy Pzp

Katiqq napisał/a:

Nie rozumiem tego. Jeśli zgłosi się do przetargu na dostawę nowego samochodu firma np. z Niemiec, która zaoferuje auto w cenie netto, to masz dostawę wewnątrzwspólnotową i pomimo, że pojazdy nie są wymienione w tym załączniku VAT musisz doliczyć samodzielnie. To samo dotyczy jakiejś usługi np. projektowania.
Czy jest ktoś, kto to ogarnia?

I to się zgadza, jeżeli jednak zamówienie wykonuje polski wykonawca, lub też zamawiasz r. budowlane, czyli nie nabywasz (zakupujesz) bezpośrednio towarów z zał.11, usług z ustawy o VAT to  to nie dotyczy.
Gdybym kupował materiały z zał. 11 w ramach dostaw, lub też kupował samochód od niemca zastosowanie VAT jest.

34

Odp: zmiana ustawy Pzp

szczerze? i tak nadal tego nie ogarniam.
nadawałbym się na ustawodawcę wink

35

Odp: zmiana ustawy Pzp

w formularzu ofertowym, zastanawiałem się czy nie przygotować druku z możliwością wyboru tzn powstaje obowiązek / nie powstaje  ale boję się że wykonawcy mogą to jakoś dziwnie zrozumieć i sobie narobię kłopotów  więc wpisałem do formularza że tylko jak poinformuje to dodaję podatek

36

Odp: zmiana ustawy Pzp

jo napisał/a:

w formularzu ofertowym, zastanawiałem się czy nie przygotować druku z możliwością wyboru tzn powstaje obowiązek / nie powstaje  ale boję się że wykonawcy mogą to jakoś dziwnie zrozumieć i sobie narobię kłopotów  więc wpisałem do formularza że tylko jak poinformuje to dodaję podatek

A możesz zacytować swój zapis?

37

Odp: zmiana ustawy Pzp

szad napisał/a:

szczerze? i tak nadal tego nie ogarniam.
nadawałbym się na ustawodawcę wink

Jestem za !!!

38

Odp: zmiana ustawy Pzp

"3. Cena brutto zawiera wszystkie koszty niezbędne do wykonania przedmiotu zamówienia w zaoferowanym czasie, w tym podatek od towarów i usług (VAT). Jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u Zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami. Wykonawca, składając ofertę, informuje zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku" chyba jeszcze dopiszę informację o o załączniku 11 z adnotacją w szczególności dla bezpieczeństwa nigdy nic nie wiadomo ponać w tym załaczniku dopisano np laptopy o znacznej wartości

39

Odp: zmiana ustawy Pzp

Słuchajcie to nie dotyczy tylko i wyłącznie załącznika nr 11 i to trzeba sobie wbić do głowy! Załącznik 11 dotyczy odwróconego VAT tylko i wyłącznie.
http://uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;3183
W ustawie ? Prawo zamówień publicznych, nowelizacja wprowadziła zmiany w art. 91 ust. 3a, polegające na wykreśleniu z jego treści wskazania o stosowaniu tej regulacji w zakresie dotyczącym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dzięki czemu norma ta będzie miała charakter generalny.
W konsekwencji proponowanych zmian obowiązek doliczania wartości podatku VAT płaconego przez zamawiającego do wartości netto wykonawcy będzie miał zatem zastosowanie w przypadku:

1. tak jak obecnie - wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
2. mechanizmu odwróconego obciążenia, w odniesieniu do wprowadzonych już, jak i wprowadzonych przedmiotową nowelizacją zmian w ustawie o VAT,
3. importu usług lub importu towarów, z którymi wiąże się analogiczny obowiązek doliczenia przez zamawiającego przy porównywaniu cen ofertowych podatku VAT.

40

Odp: zmiana ustawy Pzp

Oczywiście, z tym się jak najbardziej zgadzam, powiem jeszcze tak, że do SIWZ żadnych dodatkowych regułek wstawiać nie trzeba, to dobra wola informacyjna zamawiającego.

41

Odp: zmiana ustawy Pzp

Czy aby na pewno? A jak on ma Ciebie poinformować? Myślisz, że będą wiedzieli o tym, że mają taki obowiązek? To samo dotyczy listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej. Obowiązek złożenia wynika wprost z ustawy, ale który W złożyłby listę, gdybyś mu o tym nie napisał?

42

Odp: zmiana ustawy Pzp

A czy wcześniej przytaczałaś zapis o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów?, bo ja nie.

43

Odp: zmiana ustawy Pzp

Pozwól, że okryję to nimbem tajemnicy smile

44

Odp: zmiana ustawy Pzp

Katiqq napisał/a:

2. mechanizmu odwróconego obciążenia, w odniesieniu do wprowadzonych już, jak i wprowadzonych przedmiotową nowelizacją zmian w ustawie o VAT,

na czym polega ten mechanizm? w jakich przypadkach może się on pojawić?

45

Odp: zmiana ustawy Pzp

Jak będziesz kupował drut ciągniony to się może pojawić smile, bo jest on wymieniony w załączniku 11.
A na poważnie, usiłowałam zrozumieć to, co znalazłam w necie na ten temat, ale nie wyszło...

46

Odp: zmiana ustawy Pzp

ten drut ciągniony bardzo mnie rozbawił smile

wytłumacz mi jeszcze jaki jest sens nowego ust. 1c w art. 93, skoro znowelizowany art. 91 ust. 3 każe do każdej oferty doliczyć podatek, jeżeli zachodzi obowiązek rozliczenia podatku, czyli jak do każdej, to również do najkorzystniejszej lub najniższej?

czy tu chodzi oto, że jak mam najkorzystniejszą ofertę, dla której muszę doliczyć ten Vat, i po doliczeniu tego Vatu cena będzie wyższa od kwoty przeznaczonej na sfinansowanie, to mogę unieważnić postępowanie?

47

Odp: zmiana ustawy Pzp

szad napisał/a:

1) wytłumacz mi jeszcze jaki jest sens nowego ust. 1c w art. 93, skoro znowelizowany art. 91 ust. 3 każe do każdej oferty doliczyć podatek, jeżeli zachodzi obowiązek rozliczenia podatku, czyli jak do każdej, to również do najkorzystniejszej lub najniższej?

2) czy tu chodzi oto, że jak mam najkorzystniejszą ofertę, dla której muszę doliczyć ten Vat, i po doliczeniu tego Vatu cena będzie wyższa od kwoty przeznaczonej na sfinansowanie, to mogę unieważnić postępowanie?

1) szad, Ty dalej na tropie "logiki" w Pzp, nie trać energii człowieku wink Co do meritum: w pierwszym przypadku doliczasz VAT w celu oceny takiej oferty; w drugim - w celu oceny, czy Cię na to "stać". Po co dwa razy? a pewnie po to, żeby wzmocnić Twoją pewność co do tego, że masz podstawę do unieważnienia - a jak już wiesz unieważnienie to nie tak hop, siup i na urlop cool

2) Tak.

48

Odp: zmiana ustawy Pzp

szad napisał/a:
Katiqq napisał/a:

2. mechanizmu odwróconego obciążenia, w odniesieniu do wprowadzonych już, jak i wprowadzonych przedmiotową nowelizacją zmian w ustawie o VAT,

na czym polega ten mechanizm? w jakich przypadkach może się on pojawić?

Zerknąłem na FV gdzie jest naliczone odwrotne obciążenie i wygląda to tak, że wartość netto jest równa wartości brutto a w miejscu stawki VAT jest wpis "vo". Po dokonaniu zakupu księgowość dodatkowo odprowadza od tego VAT w odpowiedniej wysokości.

49

Odp: zmiana ustawy Pzp

zapytałem moją księgową o ten mechanizm. zrobiła wielkie oczy smile

50

Odp: zmiana ustawy Pzp

http://cenabiznesu.pl/-odwrotne-obciazenie

tu jest coś na ten temat