1

Temat: aneks termin

witam
w umowie zawarliśmy informację, że zmiana terminu realizacji umowy jest możliwa z przyczyn niezależnych od stron bez podania szczegółów. Dostałam  dzisiaj wniosek wykonawcy o zmianę terminu realizacji umowy - przesuniecie o 2 tygodnie - montażu instalacji, ze względu na opóźnienia w dostawie niektórych jej elementów.
Pytanie jest następujące: czy opóźnienia stanowiące winę podwykonawcy mogą być uznane za zwłokę wykonawcy? czy wykonawca w jakiś szczególny sposób powinien udowodnić że dołożył szczególnych starań aby zapobiec tym opóźnieniom podwykonawcy? Generalnie chciałbym ich aneksować ale przetarg będzie dofinansowany i boję się trochę korekt za jakieś nieprzemyślane akcje.

2

Odp: aneks termin

Każde przesunięcie terminu wymaga szczególnej analizy pod względem zasadności, inaczej będzie kłopot podczas ewentualnej kontroli.

3

Odp: aneks termin

Wątpliwe, że opóźniona dostawa nie jest niezależna od wykonawcy. W końcu powinien zamówić materiał z należytym wyprzedzeniem. Wykonawca odpowiada za zobowiązania podwykonawców jak za swoje własne, więc jest to jego zwłoka.