1

Temat: zmiana umowy???

Witam,
czy taki zapis umowy cyt. "Istotna zmiana postanowień umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, może być dokonana tylko z ważnych przyczyn", uprawnia do zmniejszenia jej zakresu w obiektywnych, niezależnych od woli stron umowy okolicznościach? Moim zdaniem nie, ale chętnie posłucham rad bardziej doświadczonych. Dodam tylko, że wykonanie całości narazi zamawiającego na nieuzasadnione wydatki.

2

Odp: zmiana umowy???

To po co ogłaszał na całość? Coś mi tu nie gra...

3

Odp: zmiana umowy???

Przedmiot zamówienia ustalony wg szacunku z ubiegłego roku, chodzi o jakieś opryski. W tym roku warunki pogodowe spowodowały, że nie ma tylu szkodników i nie ma potrzeby zlecenia całości zabiegów. Niestety osoba, która opracowywała siwz i umowę chyba zapomniała o specyfice zamówienia nie przewidując stosownych zapisów.
Do mnie skierowano pytanie, czy przy takich zapisach umownych można zredukować przedmiot zamówienia.

4

Odp: zmiana umowy???

Czy ktoś coś może doradzić?

5

Odp: zmiana umowy???

Bez względu na zapisy jeśli jest wola ze strony wykonawcy można zmniejszyć zakres zamówienia.

6

Odp: zmiana umowy???

trochę lakoniczne jak dla mnie, powinno się konkretnie opisać np prawo opcji tj.
np.
......Zamawiający zastrzega sobie możliwość zastosowania opcji, tj. możliwość zmniejszenia ilości poszczególnych rodzajów artykułów biurowych oraz materiałów eksploatacyjnych w stosunku do podanych w formularzu cenowym. Maksymalny zakres przedmiotu zamówienia może być pomniejszony o nie więcej niż 50% ogólnej wartości tzn. zostanie zrealizowany w co najmniej 50% wartości zamówienia.

7

Odp: zmiana umowy???

psz napisał/a:

Bez względu na zapisy jeśli jest wola ze strony wykonawcy można zmniejszyć zakres zamówienia.

Ale czy jest podstawa prawna? W końcu będzie to zmiana istotna, a wg zapisów umownych Zamawiający takiej możliwości nie przewidział, co więcej nie określił również warunków takiej zmiany.
Proszę pomóżcie: nie chciałabym doradzić nieuprawnionej zmiany umowy, ale z drugiej strony, gdy istnieje możliwość zmiany, a Zamawiający jej nie wprowadzi i bezmyślnie wyda kasę...

8 (edytowany przez bipi 2014-06-27 05:43:39)

Odp: zmiana umowy???

psz napisał/a:

Bez względu na zapisy jeśli jest wola ze strony wykonawcy można zmniejszyć zakres zamówienia.

No chyba nie do końca - a art. 144 Pzp?

9

Odp: zmiana umowy???

http://www.eurozamowienia.pl/u_files/warunki%20zmiany%20umowy.pdf

Z tym, że od razu chcę podkreślić, iż moim zdaniem zmniejszenie zakresu zamówienia nie wpada do pkt 1 po prawej stronie grafu z tego względu, że niżej jest pkt o znacznym poszerzeniu zakresu zamówienia.

Tworząc art. 144 nikt nie myślał kategoriami typu "zmiana równowagi ekonomicznej na korzyść wykonawcy" tylko założył sztywny gorset.

Nie bez znaczenia jest argument zdroworozsądkowy, dokonując zmiany oszczędzamy pieniądze.

"Niestety osoba, która opracowywała siwz i umowę chyba zapomniała o specyfice zamówienia nie przewidując stosownych zapisów. " - jak ktoś nadal będzie się upierał, że nie ma mowy o zmniejszeniu zakresu to można użyć argumentu - DFP vs. 144.

Ewentualnie... Czy istnieje możliwość, że nie będziecie dokonywać zmian w umowie tylko po prostu nie zrealizujecie jej w pełnym zakresie?

10

Odp: zmiana umowy???

O ile pamiętam, to ktoś wspominał o literalnym stosowaniu przepisów, choć z tego wynika, że stosuje tę zasadę bardzo wybiórczo... wink

11

Odp: zmiana umowy???

Dawaj, wskażę Ci różnicę smile

12

Odp: zmiana umowy???

psz napisał/a:

Ewentualnie... Czy istnieje możliwość, że nie będziecie dokonywać zmian w umowie tylko po prostu nie zrealizujecie jej w pełnym zakresie?

W umowie brak jakichkolwiek zapisów na ten temat.

13

Odp: zmiana umowy???

Nie chodzi mi o zapisy, tylko o to czy faktycznie da się to zrobić.

14

Odp: zmiana umowy???

Można ich po prostu nie zlecić, co i tak pewnie nastąpi - nie wiem kto by się chciał podpisać pod zleceniem bezprzedmiotowej pracy.

15

Odp: zmiana umowy???

No więc to by było na tyle... Co do zapisu w #1, wiem, że to nie Ty go tworzyłaś, wartość ma ni mniej, ni więcej - zerową.

16

Odp: zmiana umowy???

Wiem to doskonale, niestety.
Pytanie tylko, czy nie trzeba tego załatwić formalnie, umowa może nie zostać zrealizowana w jakiś 30%?

17

Odp: zmiana umowy???

Wg mnie nie ma przeszkód, żeby załatwić to formalnie. Jeśli wg Was są to po prostu nie dawajcie zleceń. Przy ewentualnej kontroli problem byłby przy przekroczeniu sumy umownej, ale nie w drugą stronę.

18

Odp: zmiana umowy???

Chyba nic innego Zamawiającemu nie pozostało. Wielkie dzięki.

19

Odp: zmiana umowy???

witam umowa zawarłam w dniu 18.08.2014 r. lecz dopiero dzisiaj dopatrzyłam się błedu. otóż we wzorze uomwy zamieszczonym na stronie internetowej i w umowie juz podpisanej z wykonawcą nie zamiesciłam punktu odnosnie osób ze strony zamawiajacego z ktorymi nalezy kontaktowac się w sprawie umowy. Czy mogę zrobić aneks i dopisać taki punkt osobny?

20

Odp: zmiana umowy???

KIO w wyroku z dnia 18 marca 2011 r., sygn. akt KIO 461/11 postanowiła, co następuje:
"W ocenie składu orzekającego sposób obliczenia ceny podany przez Zamawiającego, nie pozostawia wątpliwości, iż Wykonawcy   zobowiązani   zostali   do   określenia   ceny   za   całość   przedmiotu zamówienia z uwzględnieniem ryzyka wynikającego z faktu, że realizacja umowy może nastąpić w niższym zakresie. Izba uznała, że okolicznością uprawniającą do wskazania minimalnej gwarantowanej wielkości zamawianych dostaw w odniesieniu do przedmiotu zamówienia jest doświadczenie z lat poprzednich wskazujące na niemożność przewidzenia ścisłej wielkości dostaw materiałów eksploatacyjnych stanowiących przedmiot zamówienia. Oznacza to, że wprowadzone w treści pkt III.3 i 4 siwz oraz przewidywanych postanowieniach umowy zastrzeżenie o prawie do zaniechania złożenia zamówienia na towar o mniejszej wielkości od wskazanej jako szacunkowa, nie może być oceniane jako naruszające uczciwą konkurencję i uniemożliwiające sporządzenie oferty. Wszyscy wykonawcy mają bowiem jednakowe warunki do przygotowania oferty. Należy zauważyć, że powoływana przez Odwołującego zasada równości stron w stosunkach cywilnoprawnych doznaje w przypadku zamówień publicznych ograniczenia wynikającego ze sformalizowanego sposobu udzielania zamówień publicznych. Na gruncie ustawy z założenia Zamawiający stoi na mocniejszej pozycji, gdyż dokonuje on samodzielnie określenia warunków realizacji zamówienia, kierując się przy tym zasadą celowego i racjonalnego wydatkowania środków. Zgodnie z charakterem zobowiązania publicznego zamawiający jako gospodarz postępowania posiada znaczną swobodę kształtowania umowy, która zbliżona jest do umów przystąpienia (adhezyjnych). Wskazanie zakresu ilościowego jako szacunkowego i określenie minimalnej gwarantowanej wielkości realizacji umowy nie wpływa na sposób przygotowania oferty, którą należy skalkulować na podstawie załącznika nr 1 do SIWZ określającego zakres ilościowy przedmiotu zamówienia. Usunięcie kwestionowanego postanowienia zapisów siwz, mogłoby w konsekwencji na etapie realizacji umowy doprowadzić do konieczności ponoszenia przez Zamawiającego kosztów w wysokości wyższej od rzeczywistej wielkości świadczenia niepieniężnego Wykonawcy.
Na tej podstawie skład orzekający stwierdził, iż nie zachodzi podstawa do kwestionowania sposobu opisu przedmiotu zamówienia w sprawie. W zakresie zarzutu naruszenia art. 14 i art. 139 ust. 1 ustawy w zw. z art. 483 § 1 kodeksu cywilnego poprzez zastrzeżenie w § 9 ust. 1 załącznika nr 5 do siwz kary umownej na rzecz zamawiającego za odstąpienie od umowy z przyczyn za które odpowiada wykonawca, bez zastrzeżenia tożsamej kary na rzecz wykonawcy za odstąpienie od  umowy z przyczyn  leżących  po stronie zamawiającego,  należy zauważyć, że z charakteru umowy wzajemnej nie wynika obowiązek stosowania tożsamych lub analogicznych rozwiązań w zakresie dodatkowych zastrzeżeń umownych, jakimi są postanowienia o karach umownych, w tym z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn leżących po stronie kontrahenta".

Zobacz też wyroki:
- KIO 1207/12 z dnia 22 czerwca 2012 r. i przywołane w nim orzeczenia
- KIO 2665/13 z dnia 29 listopada 2013 r.

21 (edytowany przez covec 2014-09-30 07:26:28)

Odp: zmiana umowy???

Wg mnie, to nie jest żadna istotna zmiana umowy. Wszelkie istotne zmiany umowy związane są głównie z szeroko rozumianym zakresem świadczenia. Jeżeli na przykład ze względu na rozbudowaną strukturę zamawiającego możliwe jest "błądzenie" informacji, a co za tym idzie nieporozumienia na linii zamawiający-wykonawca to warto uzupełnić osoby odpowiedzialne. W  innym przypadku wg mnie, nie jest to super pilne.

22

Odp: zmiana umowy???

Dokładnie, ja bym wysłała pismo z odpowiednią informacją, jeżeli chcecie mieć takie ustalenia w formi pisemnej, z aneksem więcej zamieszania.