1

Temat: zabezpieczenie

w umowie na dostawy chcę zrównać okres rękojmi z okresem gwarancji na 24 miesiące. będzie tu jeszcze zabezpieczenie należytego wykonania umowy. w przepisach uzp jest, że zabezpieczenie z tytułu rękojmi zwracam po 15 dniach po upływie okresu czyli w moim przypadku po upływie 24 miesięcy. I  teraz mam pytanie: ja rozumiem, że mimo np przedłużenia okresu gwarancji (możliwe z kc) i tak zwracam zabezpieczenie z końcem rękojmi?

2

Odp: zabezpieczenie

Możesz zrównać rękojmię z okresem gwarancji z zwrócić zabezpieczenie po upływie okresu gwarancji.

3

Odp: zabezpieczenie

Jestem za rozwiązaniem Darka - sam też tak robię - to znacznie upraszcza życie big_smile

4

Odp: zabezpieczenie

no tak to ja to zrównałam tylko jeżeli przedłużę okres gwarancji np. w przypadku naprawy istotnej to z kc raczej nie mogę przedłużyć rękojmi bo na to musiałby mi się zgodzić dostawca (czyli upaść na głowę żeby to zrobić). wtedy rękojmia będzie krócej.

5

Odp: zabezpieczenie

Możesz. Art. 558 KC:
§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć.

6

Odp: zabezpieczenie

agaj napisał/a:

no tak to ja to zrównałam tylko jeżeli przedłużę okres gwarancji np. w przypadku naprawy istotnej to z kc raczej nie mogę przedłużyć rękojmi bo na to musiałby mi się zgodzić dostawca (czyli upaść na głowę żeby to zrobić). wtedy rękojmia będzie krócej.

No i wtedy wykonawca musi wydłużyć okres obowiązywania zabezpieczenia. Nie ma wyjścia.

7

Odp: zabezpieczenie

Czyli np jeżeli w umowie napiszę:
"Na podstawie niniejszej umowy strony ustalają, że okres rękojmi określony w ust. ... niniejszego paragrafu, może ulec wydłużeniu adekwatnie do wydłużenia okresu gwarancji"
i będzie git

8

Odp: zabezpieczenie

Nie "może ulec" tylko np.: Ustala się okres rękojmi równy okresowi gwarancji..... . Wiesz "może" to nie jest jednoznaczne.

9

Odp: zabezpieczenie

tu chyba trzeba będzie jeszcze dodać w takim razie, że koszty uzyskania zabezpieczenia na wydłużony okres (dla tych niepieniężnych) pozostają po stronie wykonawcy.

10

Odp: zabezpieczenie

A ja mam w umowach taki zapis: Okres gwarancji jest równy okresowi rękojmi.