1

Temat: Odrzucenie oferty

Przetarg poniżej progów unijnych, wybrano najtańszą ofertę, druga w kolejności została odrzucona. Czy ten odrzucony może się odwołać? Co prawda nie może kwestionować wyboru najkorzystniejszej oferty, ale jeśli ten wybrany W odmówi podpisania umowy to Z może wybrać następną ofertę w kolejce i wtedy to byłaby jego oferta. Czy tak przedstawiony interes w uzyskaniu zamówienia nie jest zbyt hipotetyczny? Jest to w sumie gdybanie, że może nie podpisze, a Z może będzie chciał tą drugą wziąć, a przecież nie musi.

2

Odp: Odrzucenie oferty

A co to za pytanie, czy może się odwołać? Oczywiście, ma prawo.

3

Odp: Odrzucenie oferty

A jak go wybiorą skoro jest 2?

4

Odp: Odrzucenie oferty

A nie może się odwołać? Interes może wykazać, tego nie wiemy.

5

Odp: Odrzucenie oferty

No tak podchodząc to to pewnie ze się może odwołać. Nawet może się odwołać na czynność nie wykazaną w ustawie. Tylko pytanie o to czy to jest zasadne odwołanie skoro nie ma interesu

6

Odp: Odrzucenie oferty

jazz napisał/a:

Przetarg poniżej progów unijnych,

Tak się zastanawiam, co generuje obawy zamawiającego? Skoro wszystko jest zgodnie z prawem, to czego obawia się zamawiający? Tak czy tak musi odczekać x dni i może podpisać umowę.

7 (edytowany przez jazz 2014-01-15 13:00:07)

Odp: Odrzucenie oferty

Do covec: Skąd pomysł, że zamawiający się czegoś obawia. Piszę z punku widzenia wykonawcy. Nie chodzi o samą możliwość wniesienia odwołania, ale o to jak spojrzy na to KIO, czyli czy nie będą to już na starcie pieniądze wyrzucone w błoto. Co do interesu to został wskazany: hipotetyczna możliwość uzyskania zamówienia, gdyby wybrany W odmówił podpisania umowy.

8

Odp: Odrzucenie oferty

Skąd pomysł? Z pozycji zamawiającego to byłoby trochę dziwne pytanie.
Czy taki hipotetyczny interes wystarczy? nie wiem, nie spotkałem się z taką sytuacją.

9

Odp: Odrzucenie oferty

jazz napisał/a:

Do covec: Skąd pomysł, że zamawiający się czegoś obawia. Piszę z punku widzenia wykonawcy. Nie chodzi o samą możliwość wniesienia odwołania, ale o to jak spojrzy na to KIO, czyli czy nie będą to już na starcie pieniądze wyrzucone w błoto. Co do interesu to został wskazany: hipotetyczna możliwość uzyskania zamówienia, gdyby wybrany W odmówił podpisania umowy.

No nie tylko, może wykonawca ma coś na 1-go i udowodni to wówczas ma szanse. Ja już spotkałam się jak wykonawca atakował z miejsca 3 i wygrywał.

10

Odp: Odrzucenie oferty

Poniżej progu?

11

Odp: Odrzucenie oferty

Po przemyśleniach stwierdzam, że nie ma nawet hipotetycznej możliwości uzyskania tego zamówienia (nie ma więc interesu) bo:
1. nie może podważać wyboru najkorzystniejszej oferty,
2. w przypadku uchylania się od zawarcia umowy przez tego wybranego Zamawiający zgodnie z art. 70.3 k.c. ma roszczenie o zawarcie umowy i może iść do sądu, wcale nie musi a jedynie może korzystać z możliwości wyboru następnej oferty.

12

Odp: Odrzucenie oferty

jazz napisał/a:

Po przemyśleniach stwierdzam, że nie ma nawet hipotetycznej możliwości uzyskania tego zamówienia (nie ma więc interesu) bo:
1. nie może podważać wyboru najkorzystniejszej oferty,
2. w przypadku uchylania się od zawarcia umowy przez tego wybranego Zamawiający zgodnie z art. 70.3 k.c. ma roszczenie o zawarcie umowy i może iść do sądu, wcale nie musi a jedynie może korzystać z możliwości wyboru następnej oferty.

A ja się nie zgodzę - po pierwsze - jeśli złożyłbyś równocześnie odwołanie na odrzucenie oraz informację (art. 181.1 Pzp) na wybór oferty pierwszego, to w tym momencie wykazujesz interes i KIO powinna to uznać. Po drugie - tak jak napisałeś w 2. zamawiacz MOŻE skorzystać z 70.3 k.c. ale wcale nie musi. Także czysto teoretycznie szanse są wink