1

Temat: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

Od czego liczycie 15 % dla zmian umowy w robotach budowlanych. Przepis mówi o "15 % wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie". czy liczyć:
a) 15 % x szacunkowa wartość zamówienia (czyli netto)
b) 15 % x wartość wynagrodzenia z umowy netto
c) 15 % x wartość wynagrodzenia z umowy brutto ?
która wersja jest poprawna?

2

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

przepis nie stwarza wątpliwości interpretacyjnych

3

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

Dla mnie jednak stwarza, dlatego pytam Was, który tok rozumowania jest prawidłowy A, B czy C ?

4

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

czy poprawne jest B?

5

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

ja liczę od  c)

6

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

,,określonej pierwotnie w umowie" - dobrze żeby inne przepisy miały takie dookreślenia,

stąd dziwi mnie wątpliwość

7 (edytowany przez BGPS 2017-11-15 09:27:37)

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

"wartość zamówienia" wskazuje na netto umowy??
konfrontując ten przepis z treścią przepisów Dyrektywy na podstawie której była konstruowana nowelizacja a dokładnie art 72  ust 2 pkt (ii) wychodziłoby że chodzi o wartość umowy netto ??

8

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

kontynuując jeszcze jedno pytanie: "wartość zmian" nie może przekraczać 15 % itd. - czyli chodzi o "netto zmian"?

9

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

Ja ostatnio spotkałem się z takim podejściem że chodzi o sumę zmian. Czyli wartość tego co zdejmujesz i wartość tego co dodajesz.
Zmiana może nie powodować wzrostu wynagrodzenia - 0 zł, ale zmiany wprowadzone to te które znikają i pojawiają się w umowie.
Rzecz dyskusyjna, ja zwracam na to uwagę.

10

Odp: Jak liczyć 15 % - art 144 ust 1 pkt 6

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu chodzi o wartość zamówienia określoną w pierwotnej umowie więc szacunkowa wartość nie ma tutaj znaczenia. Nie ma również znaczenia czy wartość zamówienia liczona jest od kwoty netto czy brutto o ile nie pomieszamy ich ze sobą. Jeżeli w umowie, pierwotnie jakiś element kosztował 100 zł netto a zwiększenie (lub zmniejszenie) wyniosło 20 zł netto to wartością zmiany jest 20 zł. Całość umowy o roboty budowlane opiewała na kwotę 10000 zł netto. Zatem 15% z tej kwoty to 1500 zł netto. I zamieniając te wartości w przykładzie na brutto otrzymamy identyczny wniosek bowiem wartość zmiany też może być liczona jako netto lub brutto.