1

Temat: warunki udziału w postępowaniu a kryteria oceny ofert

Taka sytuacja:
W warunkach wymagam doświadczenia w postaci 3 wykonanych usług (chodzi o inspektora nadzoru na budowie).
W kryteriach oceny ofert (na podstawie art. 91 ust. 2 pkt 5) chcę przyznawać dodatkowe punkty za większe doświadczenie, tj. czwartą lub piątą usługę. Te usługi dodatkowe muszą być inne niż te, które wykonawca wykaże w zakresie spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Załóżmy, że oceniłam oferty i przyznałam punkty w kryterium doświadczenia (wykonawca wylegitymował się dodatkowym doświadczeniem). Najlepiej ocenionego wzywam do złożenia wykazu osób z ich doświadczeniem na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i okazuje się, ze te trzy podstawowe usługi (doświadczenie w warunkach udziału) są zbieżne z wykazanymi wcześniej usługami w zakresie kryterium oceny ofert. Oznaczałoby to, że wykonawca niesłusznie otrzymał punkty w kryterium i zajął pierwsze miejsce w rankingu.
Co zrobić w takiej sytuacji?
1. Wezwać do uzupełnienia wykazu w zakresie warunków udziału w postępowaniu (zamiana usług lub osób)?
2. Jeśli uzupełni - to OK, działam dalej?
3. Jeśli nie uzupełni, bo po prostu oszukał i nie ma takich osób z żądanym doświadczeniem, to:
a) uznać, że wykonawca wprowadził zamawiającego w błąd i wykluczyć na podstawie art. 24 ust. 1 pkt. 16 Pzp?
czy
b) odjąć nienależnie przyznane punkty i - jeśli nie zmieni się ranking (tj. wykonawca w dalszym ciągu będzie zajmował pierwszą pozycję) - działać dalej
czy
c)  odjąć nienależnie przyznane punkty i jeśli ranking się zmieni - powtórzyć czynność oceny ofert i wezwać wykonawce, który teraz zajmuje pierwsze miejsce do złożenia dokumentów?

2

Odp: warunki udziału w postępowaniu a kryteria oceny ofert

Jeśli można zapytać to jak się sprawa rozstrzygła. Pytam, gdyż będę ogłaszać przetarg na kadrę gdzie również będzie punktowane doświadczenie ponad to wymagane i zastanawiam się czego na etapie składania ofert można żądać żeby móc później stworzyć ranking.

3 (edytowany przez marekw2 2017-05-30 19:13:03)

Odp: warunki udziału w postępowaniu a kryteria oceny ofert

mon. de, możesz napisać jaśniej. Ja to co napisałeś rozumiem tak:
Wymagasz od Wykonawcy aby posiadał inspektora z doświadczeniem minimum 3 nadzorów (warunek udziału) i za każdy więcej dajesz dodatkowe punkty.
Wykonawca w oświadczeniu informuje Cię, że wykonał usługi A,B,C,D i E.  i za te dwie usługi D i E dostaje dodatkowe punkty.
Wykonawca najkorzystniejszy na wezwanie przesyła Ci poświadczenie wykonania usług A,B,C,D i E a Ty teraz chcesz wymagać aby miał dodatkowe 3 usługi ?

4 (edytowany przez janek159 2017-05-31 09:05:56)

Odp: warunki udziału w postępowaniu a kryteria oceny ofert

Myślę, że na potrzeby kryteriów powinieneś żądać założenia wraz z ofertą wykazu wszystkich usług.

A powiedz, Mon.de  ......  na potrzeby kryterium dopuszczasz tylko własne doświadczenie wykonawcy czy też udostępnione przez inny podmiot?

Z takim ocenianiem doświadczenia to trochę jaja, bo właściwie może wyjść że wykaże się 50 usługami wykonanymi np. przez 50 różnych osób i to nawet gdy mowa jest o własnym doświadczeniu. Bo własne doświadczenie będzie wówczas gdy będzie udostepnienie bezpośrednie. Brrrrr