1

Temat: termin związania ofertą

Jeżeli termin związania ofertą przypada do 14-ego stycznia 2017 r. i na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą zamawiający wysyła pismo w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie tego terminu. To do kiedy mają mi wykonawcy odpowiedzieć? Do dnia upływu czyli do 14 stycznia? a to przypada na sobotę, czy do 16-ego (poniedziałek) . Jak to pogodzić z art. 14 ust. 2 Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na sobotę lub..., termin upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Czy to do terminów związania ofertą ma zastosowanie? To by wychodziło, że wykonawcy mają czas do 16 stycznia (poniedziałku). Nie wszyscy odpowiedzieli. Istotne jest to, że dzisiaj chcę robić wybór naj. oferty.

2

Odp: termin związania ofertą

Z czego wywodzisz, że wykonawca swoją zgodę lub niezgodę na wydłużenie TZO powinien przekazać zamawiającemu do upływu pierwotnego terminu związania ofertą , w twoim przypadku do 14.01.2017 ?

3 (edytowany przez seniorcristobal 2017-01-16 14:14:18)

Odp: termin związania ofertą

Przedłużyć termin związania ofertą można jedynie do upływu pierwotnego terminu.
By przedłużenie terminu związania ofertą było skuteczne, wykonawca musi zarówno złożyć stosowne, jednoznaczne oświadczenie, jak i przedłużyć ważność wadium. Zgodnie z orzecznictwem KIO (np. KIO 2572/12), oświadczenie o wyrażeniu zgody na wydłużenie terminu związania ofertą nie może być domniemane z okoliczności przedłużenia ważności wadium.

Zatem jeśli termin związania upływa 14 stycznia to do tego dnia (do 24:00) wykonawca powinien złożyć stosowane oświadczenie woli. To, że to sobota, nie ma znaczenia, tego przepisu nie stosuje się do tej sytuacji. Termin związania nie przedłużył się na poniedziałek tylko skończył się w sobotę.
To, że ma wadium ważne też nie ma znaczenia (patrz zdanie powyżej nr 3) - musi złożyć oświadczenie o przedłużeniu TZO.

4

Odp: termin związania ofertą

Przedstaw cytat z czego wynika, że zgoda musi dotrzeć do zamawiającego przed upływem TZO. Będę wdzięczny.

5

Odp: termin związania ofertą

Przede wszystkim z przepisów PZP:  art. 89 ust. 1 pkt. 7a) - Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli:

wykonawca nie wyraził zgody, o której mowa w art. 85 ust. 2, na przedłużenie terminu związania ofertą;

doktryny i orzeczeń - sorki ale tutaj musisz poszukać sobie we własnym zakresie, bo nie dysponuję taką ilością czasu żeby wklejać tobie orzeczenia.

Przede wszystkim jeśli wnioskujesz odmiennie, czyli wbrew sensowi pojęcia związania ofertą i jego ciągłości - to powinieneś "przedstawić cytat", a nie ja wink
pozdrawiam serdecznie

6 (edytowany przez janek159 2017-01-17 05:51:44)

Odp: termin związania ofertą

Ciągle przedstawiasz coś co jedynie potwierdza obowiązek odrzucenia oferty wówczas gdy wykonawca nie wyraził zgody na przedłużenie tzo. Natomiast nie jesteś w stanie wykazać kiedy ta zgoda powinna być złożona i czy w ogóle musi być złożona. A jak wiemy z innego wątku, nawet jak jej nie ma można podpisywać umowę a nawet dokonywać wyboru oferty. Więc nie twierdz że zgoda na przedłużenie tzo musi wpłynąć przed upływem poprzedniego tzo, bo nawet jak w ogóle jej nie dostaniesz to możesz robić wszystko, bo i na to znajdziesz poparcie w wyrokach, co ci z resztą niedawno w podobnym temacie pokazałem.

I jeszcze, ja nie podpisuje się pod tezą że zgoda na przedłużenie tzo musi wpłynąć przed upływem poprzedniego terminu, więc nie ja powinienem starać się bronić tej tezy. Zgodzisz się chyba i to tyle z mojej strony.

7 (edytowany przez seniorcristobal 2017-01-17 07:58:58)

Odp: termin związania ofertą

Niestety z niczym się nie mogę zgodzić w tej kwestii z Tobą. Każdy zatem niech interpretuje i stosuje prawo w sposób jaki uważa za prawidłowy. Swoje stanowiska przedstawiliśmy.

8 (edytowany przez marekw2 2017-01-17 08:11:27)

Odp: termin związania ofertą

seniorcristobal. Proszę oto dwa wyroki KIO i poniżej cytat z tego drugiego.
KIO/KD 44/11, KIO 124/13
Wyrażany  jest  pogląd,  iż  upływ  terminu  związania  ofertą  bez  jego  przedłużenia  na  dalszy  czas
trwania  postępowania,  może  być  rozpatrywany  jako  nie  skutkujący  dyskwalifikacją  wykonawcy  z
postępowania,  jeśli  okoliczności  sprawy  pozwalają  na  uznanie,  że  wykonawca  jest  zainteresowany
udziałem  w  postępowaniu,  w  tym  wyraża  intencję  uzyskania  zamówienia  podtrzymując
zabezpieczenie  oferty  wadium,  czy  też  realizując  wolę  swojego  udziału  w  postępowaniu  poprzez
składanie środków ochrony prawnej na czynności eliminujące go z tego postępowania. Wskazuje się,
że  po  upływie  terminu  związania  ofertą,  oferta  nadal  pozostaje  ofertą  a  to  nie  uprawnia
zamawiającego do automatycznego nierozpatrywania takiej  oferty i uważa  że  brak  związania ofertą
oznacza  tylko  brak  obowiązku  zrealizowania  treści  oferty  po  stronie  wykonawcy,  ale  nie  oznacza
braku prawa tegoż wykonawcy do zrealizowania treści oferty. Skoro zatem żaden przepis prawa nie
zakazuje wyboru oferty wykonawcy, który swoją ofertą związany już nie jest, nie ma podstaw, aby nie
dokonywać  oceny  tej  oferty.  W  związku  z  powyższym  Zamawiający,  na  którym  ciąży  obowiązek
wybrania  oferty  najkorzystniej  wg  kryteriów  określonych  w  specyfikacji  istotnych  warunków
zamówienia i ogłoszeniu, powinien zwrócić się do wykonawcy nie związanego ofertą z pytaniem, czy
ten  jest  gotowy  mimo  braku  związania  ofertą,  zawrzeć  umowę  na  warunkach  wskazanych  w  tej
ofercie.
...............
KIO/KD 44/11
Nie  zasługuje  na  uznanie  bowiem  argumentacja,  że  art.  85  ust.  2  Pzp  wskazuje,  iż  tylko  złożenie
oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą w okresie jego obowiązywania należy uznać za
skuteczne.  W  art.  85  ust.  2  Pzp  brak  jest  bowiem  wymogu,  aby  czynność  przedłużenia  terminu
nastąpiła w okresie związania ofertą. Użyty w art. 85 ust. 4 (w zdaniu drugim) Pzp zwrot ?po wyborze
oferty  najkorzystniejszej?  oznacza  po  otrzymaniu  przez  wykonawców,  którzy  złożyli  oferty
zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty.

9

Odp: termin związania ofertą

Nie mówię żeby w ogóle nie żądać zgody na przedłużenie, ale gdy wykonawca złoży tą zgodę np. 5 dni po upływie terminu związania ofertą (bo tak np. określił termin zamawiający) to też jest ok. I wcale to nie znaczy o braku ciągłości związania ofertą. Bo składa oświadczenie że zgadza się na wydłużony termin związania ofertą, tyle że samo to oświadczenie wpływa do zam. po upływie tego terminu.

I o tej konkretnej sytuacji cały czas mówię. Dlatego zadałem pytanie w poście 2, czyli: z czego wynika że ta zgoda ma być wniesiona do zamawiającego w zawitym (pierwotnym)  terminie związania ofertą, a nie na przykład w wyznaczonym terminie przez zamawiającego - dajmy na to 5 dni po upływie tego pierwszego terminu. O to mnie się rozchodzi.

10

Odp: termin związania ofertą

Panowie nie ma o co kruszyć kopii skoro nawet KIO nie jest zgodna w tym zakresie. Polecam artykuł adwokata z Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg
http://www.pierog.pl/media/tms/catalog2/pages/page143/52136f49d16a5skutki_nieprzedluzenia_terminu_zwiazania_oferta.pdf

"... dominującym  w  orzecznictwie  Krajowej  Izby  Odwoławczej (przynajmniej do tej pory) jest stanowisko, że wybór oferty powinien nastąpić w terminie związania ofertą. Przykładem jest chociażby pogląd wyrażony w uchwale  Krajowej  Izby Odwoławczej z 5 lipca 2010 roku, KIO/KD 46/10. W uchwale tej Izba zważyła, że umowa w sprawie zamówienia publicznego może być zawarta po upływie terminu związania ofertą, jednak  sam  wybór  oferty  najkorzystniejszej  w  postępowaniu  powinien  nastąpić  w  tym
terminie.Przeciwne  rozumienie  przepisów  dotyczących  terminu  związania  ofertą  stawiałoby  pod znakiem  zapytania  celowość  wprowadzenia  do  ustawy  p.z.p.  norm  odnoszących  się  do terminu związania ofertą w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. [...] Izba stoi na stanowisku, że możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty jest możliwa tylko spośród ważnych ofert, czyli takich którymi wykonawcy są związani.".

11 (edytowany przez seniorcristobal 2017-01-17 09:09:09)

Odp: termin związania ofertą

Marku, wklejanie orzeczeń jest bezcelowe, bo każdy kto choć trochę interesuje się orzecznictwem KIO wie, że częściej jest ono niejednolite, a wręcz sprzeczne niż prezentuje jednakowe stanowisko.
Zatem na każde Twoje orzeczenie potwierdzające Twój punkt widzenia ja pokaże odmienne, które będzie zgodne z moim. I tak w kółko:
Oto przykład, Ty dałeś dwa, więc i ja dwa choć zaznaczam, że dalej nie będę tego kontynuował, bo oprócz forum trzeba zarabiać.


Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 września 2012 r. KIO 1924/12
1. Oświadczenie wykonawcy o przedłużeniu terminu związania oferta winno być złożone w sposób wyraźny i jasny, w formie w SIWZ przewidzianej i dopuszczanej w art. 27 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.). Nie podlega ono ustaleniu na podstawie innych czynności wykonawcy - korespondencji z zamawiającym, wnoszenia środków ochrony prawnej, wykonywania czynności faktycznych lub prawnych związanych z przedłużaniem ważności wadium.
2. Jeżeli termin związania ofertą upłynął, nie podlega on przywróceniu i z tego względu oferta nie może zostać uznana za najkorzystniejszą.
Legalis

   
KIO 1317/11 - wyrok KIO z dnia 05-07-2011
Przedłużenie terminu związania ofertą
Chcąc przedłużyć związanie ofertą wykonawca musi skutecznie złożyć oświadczenie woli, w taki sposób, aby dotarło ono do zamawiającego przed upływem pierwotnego terminu związania ofertą. Jeżeli upływ pierwotnego terminu związania ofertą

12

Odp: termin związania ofertą

[...] Izba stoi na stanowisku, że możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty jest możliwa tylko spośród ważnych ofert, czyli takich którymi wykonawcy są związani.".

Problem zaczyna się kiedy zamawiający przegapił termin i oferta jest już "nieważna" . W takiej sytuacji jedynie wykonawca ma prawo przedłużyć TZO ale przy braku takiego działania brak jest podstaw do wyboru oferty innej niż tej której TZO minął. Brak podstaw do odrzucenia oferty którą wykonawca nie jest związany.