1 (edytowany przez anka 2017-12-08 13:56:14)

Temat: spełnienie warunku przez konsorcjum

Witam,
czy jeżeli zadacie na spełnienie warunku zdolnosci technicznej i zawodowej np. 2 wykonanych usług to dopuszczacie łączenie potencjałów w przypadku konsorcjum. Czy jednak wskazujecie, ze warunek zostanie spełniony, jeżeli przynajmniej jeden z członków konsorcjum spełni wymagany warunek dotyczący zdolnosci technicznej i zawodowej?

2

Odp: spełnienie warunku przez konsorcjum

W przypadku konsorcjum sumuje się wiedzę i doświadczenie wszystkich członków konsorcjum, tak więc postawiony przez zamawiającego warunek wiedzy i doświadczenia w postaci minimum dwóch wykonanych usług/robót zostanie potwierdzony.

3 (edytowany przez Marcel 2017-12-09 10:40:13)

Odp: spełnienie warunku przez konsorcjum

Jak wolisz i zależy jaki jest to rodzaj zamówienia, jest możliwość zastrzeżenia aby warunek spełniał przynajmniej jeden z konsorcjantów, jeżeli zastrzeżenia nie postawisz, sumujesz.

4

Odp: spełnienie warunku przez konsorcjum

Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 7 sierpnia 2014 r. rozsądnie przesądziła, że wspólne ubieganie się o zamówienie: ?nie oznacza to jednak możliwości bezrefleksyjnego sumowania różnych elementów postawionych w ramach jednego warunku, co by prowadziło do przyjęcia, że dopuszczone zostanie spełnienie pewnej części, wycinka postawionego w treści warunku wymagania przez jeden podmiot [jednego członka konsorcjum] oraz pozostałej przez inny podmiot [kolejnego członka konsorcjum]. Istotna jest bowiem analiza postawionego na gruncie konkretnego postępowania warunku ? jeśli wymaganie postawione w treści warunku ma postać autonomicznych wymagań wykonania różnych, niezależnych od siebie żądań, mających służyć zbadaniu różnego rodzaju doświadczenia potrzebnego do realizacji zamówienia, jak przykładowo, przy robotach budowlanych obejmujących zarazem zaprojektowanie, warunek obejmowałby określone doświadczenia w realizacji prac projektowych, a także dodatkowo odrębnie doświadczenie w realizacji innych zadań, stanowiących przykładowo wykonanie określonych robót budowlanych, w konkretnej sytuacji, można dopuścić traktowanie takiego wymagania postawionego w ramach warunku wiedzy i doświadczenia rozłącznie i przyjąć możliwość wylegitymowania się żądaniami różnego rodzaju przez odrębne podmioty. Inaczej jest jednak, jeśli treścią postawionego warunku udziału w postępowaniu jest wymóg wykonania dwóch lub więcej takich samych zadań. W takim bowiem wypadku, treścią warunku jest dwukrotne [lub więcej] wykonanie określonych przedsięwzięć, zaś miara doświadczenia jest w takim wypadku nie tylko wykonanie określonego zadania, ale także niezakłócone kilkukrotne powtórzenie takich przedsięwzięć, co wpisuje się w trafna logikę, że o ile raz poprawna realizacja określonego zadania może być wynikiem pozytywnego, poniekąd przypadkowego obrotu zdarzeń, to powtórne zadowalające wykonanie takiego zadania świadczy o doświadczeniu podmiotu, które daje podstawę do przyjęcia, ze wykonawca za każdym następnym razem wykonując takie zadanie ? wykona je dobrze.?