1

Temat: Art. 29 ust. 3a

Odnośnie ww. Artykułu zastosowaliśmy następujący zapis w SIWZ:

Zamawiający w oparciu o Art. 29 ust. 3a ustawy wymaga, aby przez cały okres realizacji robót wykonawca zatrudniał na umowę o pracę wszystkich pracowników fizycznych bezpośrednio związanych z wykonywaniem robót budowlanych stanowiących przedmiot niniejszego zamówienia. ilości pracowników niezbędnych do wykonania przedmiotu zamówienia określa wykonawca uwzględniając termin wykonania oraz złożoność dokumentacji projektowej przy czym jeżeli w opisanym warunku o dysponowaniu osobami zamawiający określił minimalną ilość osób należy taką ilość zapewnić podczas realizacji zamówienia. Wykonawca na każdym etapie realizacji umowy jest uprawniony do wprowadzenia dodatkowych pracowników lub wymienić tych zgłoszonych przed podpisaniem umowy. Do pracowników podwykonawców zapisy o pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę do realizacji przedmiotu zamówienia stosuje się odpowiednio.

Komisja upiera się, że powyższy zapis jest nieprawidłowy i chce, żebyśmy zmienili jego treść tak, by była mowa o maksymalnie 6 pracownikach zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Ja mam z kolei wątpliwości czy z punktu widzenia prawnego jest to właściwe, bo skąd wiadomo ilu pracowników ostatecznie będzie potrzebował zatrudnić wykonawca? W końcu przepis Pzp dotyczy wszystkich pracowników fizycznych zaangażowanych w realizację. Postępowanie na roboty budowlane.

Co myślicie?

2

Odp: Art. 29 ust. 3a

nie podoba mi się określenie ,,pracowników fizycznych" ,

przecież ustawa w art. 29.3a mówi o osobach wykonujących czynności kwalifikujące się pod kodeks pracy ... to szersze pojęcie,

a jak ktoś jest pracownikiem ,,umysłowym" a jego czynności są wykonywane  w stałym miejsc, czasie i pod kierownictwem, to co , wyłączymy tu obowiązek zatrudnienia na puop? no chyba że nie ma takich osób w ramach wykonywania robót budowlanych

Właściwie ten zapis to próba znalezienia złotego środka, tak aby dać zadość ustawie a jednocześnie nie opisywać szczegółowo zakresu czynności co do których jest obowiązek zatrudnienia na pod. uop. Nie mówię że mi się takie próby nie podobają. Może sam to za przeproszeniem ... zerżnę.

3

Odp: Art. 29 ust. 3a

To ewentualnie można zmienić. Mam na myśli tych pracowników fizycznych. Bo, co prawda, w przypadku robót 99% (jeśli nie 100%) "kodeksowych" prac wykonują pracujący fizycznie, a kierownicy budowy są wyłączeni spod obowiązku art. 29 ust 3a i są traktowani jak "wolni strzelcy" to jednak są na świecie rzeczy, które się filozofom ani nawet zamawiającym nie śniły.

Mała errata: w pierwszym poście pisałem tak - "Komisja upiera się, że powyższy zapis jest nieprawidłowy i chce, żebyśmy zmienili jego treść tak, by była mowa o maksymalnie 6 pracownikach zatrudnionych w ramach umowy o pracę". Nie zrozumiałem sugestii pracownika zamawiającego, który bardzo mętnie wyłuszczył mi sprawę i kompletnie się nie dogadaliśmy. Inwestorowi chodzi o to, na co uwagę zwrócił janek159. Czyli uszczegółowienie, jakie prace budowlane będą podlegać pod ochronę kodeksu pracy. Tylko pytanie czy to nie zapędzi zamawiającego w kozi róg. Owszem, łatwo jest sobie wymyślić sześciu ludzi, którzy będą zatrudnieni na etat w ramach zamówienia na roboty. Ot, na szybko: malarz, murarz, tynkarz, glazurnik, hydraulik, elektryk. Można wymieniać dalej. Ale co w przypadku, jeśli okaże się, że zamawiający nie przewidział jakiejś specjalizacji, która podchodzi pod sankcje art. 29 ust 3a i wykonawca wykorzysta to jako kartę przetargową, żeby nie zatrudniać kogoś na umowę o pracę "bo nie było w siwzie"? Nie lepiej iść szeroko i wpisać ogół pracowników zaangażowanych w realizację zamówienia?

4

Odp: Art. 29 ust. 3a

A może:
"Zamawiający działając na podstawie art. 29 ust 3a ustawy PZP wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę przez cały okres wykonywania przedmiotu zamówienia na podstawie umowy o pracę, osób wykonujących czynności w zakresie realizacji niniejszego przedmiotu zamówienia z wyłączeniem kadry kierowniczej, inżynierów oraz pracowników administracji, jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

5

Odp: Art. 29 ust. 3a

Zapisy w SIWZ zapisami a czy po rozstrzygnięciu przetargu i po podpisaniu umowy kontrolujecie wykonawców?

6

Odp: Art. 29 ust. 3a

ZB napisał/a:

A może:
"Zamawiający działając na podstawie art. 29 ust 3a ustawy PZP wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę przez cały okres wykonywania przedmiotu zamówienia na podstawie umowy o pracę, osób wykonujących czynności w zakresie realizacji niniejszego przedmiotu zamówienia z wyłączeniem kadry kierowniczej, inżynierów oraz pracowników administracji, jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.



,,jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy"

ten zapis tez ceduje na wykonawców ustalenie czy dane osoby będą wykonywać czynności kwalifikujące się pod kp

a to zamawiający powinien enumeratywnie wymienić te czynności .

3a. Zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.).

7

Odp: Art. 29 ust. 3a

Commandante napisał/a:

Ale co w przypadku, jeśli okaże się, że zamawiający nie przewidział jakiejś specjalizacji, która podchodzi pod sankcje art. 29 ust 3a i wykonawca wykorzysta to jako kartę przetargową, żeby nie zatrudniać kogoś na umowę o pracę "bo nie było w siwzie"?

Ustawa nakazuje Ci wyszczególnić czynności i to robisz na podstawie wiedzy jaką posiadasz przed rozpoczęciem robót budowlanych. Tu się nie ma czym stresować, ja wpisuję te czynności, które jestem w stanie ustalić i tyle. Przecież przerzucenie na nas, specjalistów od ZP a nie Prawa Pracy określania co podlega a co nie, pod obowiązek zatrudnienia na umowę o pracę od początku budziło wiele kontrowersji.

8

Odp: Art. 29 ust. 3a

Oczywiście zapisy dot. kontroli wykonawców też znalazły się w SIWZ. Dzięki za informacje, temat uważam za wyczerpany.