1

Temat: zmiany umowy

Witam! Na wszelkich szkoleniach mówią, że po nowelizacji wszelkie zmiany umowy za pomocą aneksu. Ale ja jestem chyba gapą, bo nie mogę w ustawie PZP znaleźć takiego zapisu. Proszę o pomoc

2

Odp: zmiany umowy

Zawsze wszelkie zmiany umowy były za pomocą aneksu. Na szkoleniach mówią, że "teraz wszelkie zmiany umowy za pomocą aneksu" być może w kontekście uzupełniających, które nie za pomocą nowej umowy ale zmiany.

Jak zmiana - to aneks.

Jak przed nowelizacją zmieniałaś treść umowy bez aneksu?

A w przepisach szczegółowych być może faktycznie nie ma mowy o formie zmiany umowy (aneks) - bo wynika to z przepisów Kodeksu Cywilnego, pod rygorem którego umowa w sprawie zamówienia publicznego jako umowa cywilnoprawna się znajduje.

3

Odp: zmiany umowy

Tak, chodzi o roboty dodatkowe lub uzupełniające. Przygotowuję nowe postępowanie i chcę w umowie zapisać: Roboty budowlane nie objęte niniejszą Umową, w szczególności nie ujęte w projekcie budowlanym, które nie były możliwe do przewidzenia w chwili wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w wyniku którego doszło do zawarcia Umowy, a które są konieczne do realizacji przedmiotu Umowy, gdy z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie wykonania tych robót od przedmiotu Umowy wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub  wykonanie Umowy jest uzależnione od wykonania tych robót, a wartość wszystkich takich robót w ramach Umowy nie przekracza łącznie 50% wartości Umowy będą przyjmowane przez Wykonawcę do realizacji na podstawie aneksu do  umowy, poprzedzonej sporządzeniem Protokołu konieczności wykonania tych robót.